Uşak Valisi Turan Ergün, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali  Kolcu,İl Jandarma Alay Komutanı Fahri  Semiz ile birlikte aylık güvenlik basın toplantısı sonrası okullardaki özel güvenlik görevlisi eksikliği konusunda sorulan soru üzerine şunları söyledi.

“Okulların riskli okul kategorisinde olması için bazı  parametreler var. Bunlar, okul tam yol kavşağındadır, trafik açısından risklidir, öğrenci sayısı çok fazladır, okulların geçmiş suç haritalarına baktığımızda daha fazla suç işlendiği tesbit edilmiş olmalıdır. Bu risklere  göre belli bir kategorilendirme yapılır.

Uşak’ta Son 1 Yılda 418 Bin Vatandaş Sorgulandı 1

A- B- C- D diye kategorileri var. Uşak’ta A kategorisinde okul yok zaten. B kategorisinde 5 okulumuz var. O nedenle bu 5 okula özel güvenlik görevlisi ataması yapılmıştır.

Onun dışındakiler C ve D daha güvenli okul kategorisine giriyor. Bu nedenle bu okullara özel güvenlik görevlisi görevlendirilmemiştir. O nednele  okulların özel güvenlik sorunu, o okulların aile birlikleri tarafından karşılanması gerekmektedir.” dedi.

Uşak’ta Son 1 Yılda 418 Bin Vatandaş Sorgulandı 1 3

- Bütün Okullara Güvenlik Görevlisi Koyma Şansımız Yok

Bütün Okullara birer polis ya da özel güvenlik koyma şansı olmadığının altını çizen Vali Turan Ergün, “ Bizim emniyet bölgesinde ve Jandarma bölgesindeki okulları sene başından itibaren belli arkadaşlara zimmetledik. Ama takdir edersiniz Uşak merkezde 149 adet okul var. Biz zaten okullarda giriş çıkış saatlerinde trafik tedbirleri başta olmak üzere sürekli güvenlik tedbirlerini alıyoruz.

Son 1 yılda Uşak okul çevresinde 103 bin kişiyi sorgulamışız. Sonrasında okul çevresindeki büfeler, alkollü ürün satan mekanlar, sigara satan yerler, şüpheli kişiler sürekli denetleniyor.

Aynı zamanda okul idarecileri ile sene başından bu yana 3 defa toplantı yaptık. Öğrenci güvenliğini işbirliği halinde çözmemiz gerekmektedir. Okul çevresinde 2-3 defa aynı anda bir yabancı kişiyi görüyorsanız bunu mutlaka emniyete jandarma bildirin. Biz onun gereğini yaparız” dedi.

Uşak’ta Son 1 Yılda 418 Bin Vatandaş Sorgulandı 1 2

- Münferit Olaylar Olabiliyor

Okullarda güvenliğin ön Planda olduğunu aktaran Vali Ergün, “Zaman zaman okulda böyle girenler oluyor, Bunu da zaten öğretmen arkadaşlarımız fark etmişler ve emniyet görevlilerine haber vermişler. Şahıs hakkında hemen işlem yapılıp adli mercilerce bu şahıs tutuklandı.

Her okula her sorun olan yere polis ya da özel güvenlik görevlisi koyarak çözüm bulamayız. Bizim yapacağımız iş alan hakimiyetini sağlamak. Bu konuda bence başarılıyız. Böyle ferdi birkaç olay olabilir ,bundan sonra da olacaktır. Ancak okul idarecilerimiz son derece konuya duyarlılar.

Milli Eğitim bakanlığımız bu sene başında bir genelge yayınladı. Okullarda güvenli eğitim ile alakalı sadece asayiş açısından emniyet ve jandarmanın alacağı tedbirler değil, okullarda nöbetçi öğretmeni, nöbetçi öğrencisi var. Her gelen istediği gibi okullara zaten giremiyor.

Öğrenci velileri bile şu anda okullara randevu sistemi ile okula girebiliyor. Elini kolunu sallayarak hiç kimse okula giremiyor” dedi.

Muhabir: Serkan Karayol