Etkinliğe, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Birgin, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Yılmaz, çeşitli akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı ve ardından İslami İlimler Fakültesi öğrencisi Melih Çetinkaya tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı.

İslam Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Yusuf Kabakçı, açılış konuşmasında yeni yönetim olarak Kur’an merkezli bir programla etkinliklerine başlamak istediklerini belirtti.

Semâdan Sînelere Kur’an Konferans 4

Bu programın amacının, İslami ilimlerin temel kaynağı olan Kur’an-ı Kerim’in Müslümanları dönüştürme gücünü vurgulamak olduğunu ifade etti. İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Yılmaz ise selamlama konuşması yaparak, emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkürlerini sundu.

Semâdan Sînelere Kur’an Konferans 3

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Dr. Hafız Osman Şahin, konuşmasında önce kariyerini anlattı, ardından başkanlığını yürüttüğü kurulun görev ve faaliyetlerinden bahsetti.

Semâdan Sînelere Kur’an Konferans 2

Dr. Şahin, Kur’an-ı Kerim’in nüzul sürecinden günümüze kadar Müslümanlar için önemini, okunması, ezberlenmesi, ahkâmının uygulanması ve ahlakıyla yaşanmasının değerini anlattı.

Semâdan Sînelere Kur’an Konferans 1

Ayrıca, özellikle İslami ilimler öğrencilerinin Kur’an hizmetlerinde nasıl görev alabileceklerine dair tavsiyelerde bulundu. Konferans, yoğun katılım ve soru-cevap bölümüyle devam etti ve teşekkür belgelerinin takdimiyle sona erdi.

Muhabir: Mehmet Karadağ