Panele, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kenan Taş, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Taş, Adalet Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Fulya Akyıldız, panelistler 4. Asliye Hukuk Hakimi Murat Şen ile Süleyman Demirel Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Didem Erdoğan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Rektör Savaş'ın açılış konuşmasında, kendilerine medeni diyen Batılı devletlerin insan hakları konusundaki çifte standartlarına vurgu yapıldı. İsrail'in Gazze'de yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çeken Rektör Savaş, Batı medeniyetinin tarih boyunca insan haklarını hiçe sayarak katliamlara imza attığını belirtti. Ayrıca, Gazze'de yaşananların insanlık suçu olduğunu vurgulayarak, dünya kamuoyunun bu konuda duyarsız kaldığını ifade etti.

Matematikle insan hakları arasında bir benzerlik kurarak konuşmasını sürdüren Prof. Dr. Savaş, "Matematiğin temel kavramları tüm dünyada geçerlidir. İnsan hakları da dünyanın her yerinde aynıdır. Aynı olmalıdır" diyerek, evrensel bir perspektiften insan haklarına bakılması gerektiğini vurguladı. Gençlere hitap eden Savaş, güçlü bir Türkiye'nin ancak çalışkan, vatanına sahip çıkan ve mazlumun yanında olan gençlerle mümkün olacağını belirterek, özgüvenin yüksek tutulması gerektiğini söyledi.

Panelin moderatörlüğünü üstlenen Doç. Dr. Fulya Akyıldız ise uluslararası toplumun gözü önünde yaşanan vahşetin gölgesinde insan haklarının ele alınacağını belirtti. 4. Kuşak hakların konuşulduğu bir dönemde olduklarını ifade eden Akyıldız, konukların dünyada ve Türkiye'deki hak ve özgürlüklerin gelişimi hakkında bilgi vereceğini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından Süleyman Demirel Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Didem Erdoğan ve 4. Asliye Hukuk Hakimi Murat Şen, sırasıyla "Dünyada İnsan Hakları" ve "Türkiye'de İnsan Hakları" konularında konuşmalarını gerçekleştirerek dinleyicilere önemli bilgiler aktardılar.

Panel, soru-cevap bölümü ve panelistlere teşekkür plaketlerinin takdim edilmesiyle sona erdi. Etkinliği düzenleyenlere ve panelistlere teşekkür eden Rektör Savaş, gençlere güçlü bir Türkiye için çalışma çağrısında bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi