Matematik profesörü olan ve Uşak Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürüten Prof. Dr. Ekrem Savaş, "Matematik Dünyasına Keşif" temalı programda matematiğe olan ilgisini, tutkusunu ve bilgisini öğrencilerle paylaştı.

İl Millî Eğitim Müdürü Halil Yücel, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem SAVAŞ'ın program davetini kabul ederek teşriflerinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek konuşmasına başladı. Yücel bu buluşmada Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerimize hayat hikâyesini, başarı öyküsünü ve matematik serüvenini anlatacak olmasının özellikle genç öğrenciler için büyük bir ilham kaynağı olduğunu belirtti.

İl Millî Eğitim Müdürü Halil Yücel konuşmasına şöyle devam etti: "Sayın Rektörümüzle öğrencilerimizin bu özel buluşmasında, matematiğin sadece bir ders ve formüllerden ibaret olmadığını, aksine evrenin gizemlerini keşfetmemize ve dünyayı anlamlandırmamıza yardımcı olan güçlü bir araç olduğunu hep birlikte göreceğiz. Bir başarı öyküsü olan ve kendi matematik serüvenini paylaşan ve tecrübeleriyle bize rehberlik edecek olan Saygın Bilim İnsanı, Uşak Üniversitesi Rektörü ve Matematik Profesörü Sayın Prof. Dr. Ekrem SAVAŞ'ın matematiğe olan tutkusu ve bu alandaki derin bilgisi, öğrencilerimizi de matematik dünyasını keşfetmeye teşvik edecektir. Bu değerli buluşmanın, öğrencilerimizde matematik sevgisini ve ilgisini artıracağına ve gelecekteki bilim insanları ve matematikçiler olmalarına katkıda bulunacağına inanıyorum. Sayın Rektörümüze programımızı teşriflerinden dolayı teşekkür ediyorum."dedi.

Rektör Savaş: ‘‘Hedefinize giden yolda kararlı çalışma başarıyı getirir.’’

Matematik Profesörü olan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, yapığı konuşmada matematiğe olan ilgisinin nasıl başladığını ve kariyeri boyunca yaşadığı deneyimleri ve çalışmalarını öğrencilerle paylaştı. Hedef koymanın öneminin altını çizen Rektör Savaş, hedefe giden yolda kararlı çalışmanın başarıyı getireceğin söyledi. ‘

‘Yurt dışındaki birçok kurumdan hocalık teklifi aldım ama ben ülkeme hizmet etmeyi her şeyin üzerinde gördüğüm için gelip ülkemde çalıştım.”

Uşaklı bir ailenin çocuğu olarak ilk hedefinin matematik öğretmeni olmak olduğunu ifade eden Prof. Dr. Savaş, “Okula giderken matematik öğretmeni olmak için çalışmaya başladım. Üniversiteye gittiğim zaman ise akademik çalışmalar yapacağımı öğrenince bu alanda ilerlemeye karar verdim. Üniversite öğrenciliğim boyunca bunun için hazırlandım. Hem öğrenciyken hem de akademide birçok zorlukla karşılaştım ama pes etmedim. Kafama koyduğum hedefe ulaşmak için çok çalıştım. Yaşadığım tüm zorluklara rağmen pes etmedim. Bu pes etmememin mükâfatını da alanımda yaptığım yayınlarla aldım. Hindistan’dan, İngiltere’den, ABD’den önemli kurumlardan burslar aldım. Kendi alanımda önemli isimlerle çalışma fırsatı buldum. Bu kazandığım bilgi ve deneyimleri gelip ülkemde kullandım. Yurt dışındaki birçok kurumdan hocalık teklifi aldım ama ben ülkeme hizmet etmeyi her şeyin üzerinde gördüğüm için gelip ülkemde çalıştım.” dedi. Rektör Savaş, konuşmasının sonunda öğrencilerden gelen soruları da cevapladı.

Muhabir: hava aksu