THE, bu yıl 125 ülke ve bölgeden 1963 üniversiteyi araştırma, yönetim, sosyal yardım ve öğretim alanlarında ve 17 göstergede değerlendirdi.

Uşak Üniversitesi, bu sıralamada geçen yıla göre bir üst seviyeye çıkarak dünya genelinde 1001-1500 aralığında yer aldı.

Türkiye’den toplam 91 üniversitenin yer aldığı listede, Uşak Üniversitesi bazı başlıklarda dikkat çekici başarılar elde etti. “SDG-4: Nitelikli Eğitim”, “SDG-7: Uygun Fiyatlı ve Temiz Enerji”, “SDG-9: Endüstri, Yenilik ve Altyapı” başlıklarında 401-600 arasında yer alan üniversite, “SDG-6: Temiz Su ve Sanitasyon” ve “SDG-11: Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” başlıklarında 601-800 arasında değerlendirildi. Ayrıca, “SDG-5: Cinsiyet Eşitliği” ve “SDG-17: Amaçlar İçin Ortaklıklar” başlıklarında ise 801-1000 arasında yer aldı. Uşak Üniversitesi böylece 17 başlığın 10’unda derecelere girmeyi başardı.

Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak Üniversitesi'nin 2024 Times Higher Education Etki Sıralaması'na yeniden girmesinin gururunu yaşadıklarını belirterek, üniversitenin kalite çalışmaları ve stratejik hedeflerine emin adımlarla ilerlediğini vurguladı.

Rektör Savaş, “Listeye Türkiye’den 100 üniversite girmiş. Listedeki birçok üniversite bizden daha eski tarihe sahip. Uşak Üniversitesi olarak 18 yıl gibi kısa bir sürede sadece Türkiye’nin değil dünyanın saygın üniversiteleri arasına adımızı yazdırmanın gururunu yaşıyoruz. Bu başarımızın temelini üniversitemizde uyguladığımız kalite çalışmaları, akreditasyon ve uluslararasılaşma oluşturuyor” dedi.

Bu başarının, başta yöneticiler olmak üzere tüm akademik ve idari personelin katkısıyla elde edildiğini belirten Prof. Dr. Ekrem Savaş, THE tarafından yapılan sıralamanın yükseköğretim kurumları açısından önemli olduğunu ifade etti.

Savaş, 2024 YKS tercih döneminde Uşak Üniversitesi'ni tercih eden öğrencilerin, sadece bir alanda meslek sahibi olmayacaklarını, aynı zamanda diplomasının uluslararası geçerliliği olan ve dünya tarafından tanınan bir üniversitede eğitim alma fırsatını yakalayacaklarını belirtti.

Editör: Ozan Yavuz