Uşak Üniversitesinde Cumhuriyetin 100. Yılı etkinlikleri çerçevesinde; 26 Ekim tarihinde “Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Elemanları Karma Sergisi” ve İslami İlimler Fakültesi tarafından ‘‘Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye'de Din Eğitimi ve Din Hizmetlerinin Durumu’’ adlı panel gerçekleştirildi.

Güzel Sanatlar Fakültesinden 100. Yıla Özel Sergi 

Büyük beğeni toplayan ‘‘Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Elemanları Karma Sergisi’’nde, resimden, seramiğe, moda tasarımından geleneksel el sanatlarına; 20 öğretim elemanının eserleri yer aldı. 26 Ekim-10 Kasım tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi Fuaye alanında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak sergiyi davetlilerle gezen Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, eserler hakkında bilgi aldı.

Cumhuriyetin 100. Yılında Din Eğitimi Paneli 

Sergi sonrası Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde İslami İlimler Fakültesi tarafından ‘‘Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye'de Din Eğitimi ve Din Hizmetlerinin Durumu’’ konulu panel gerçekleştirildi. Etkinlik, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasını ardından, İslami İlimler Fakültesi Öğr. Gör. Mehmet Aydın tarafından okunan Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Panelde Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Dr. Ahmet İşleyen, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Burhan İşliyen ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Erul panelist olarak yer aldı.

Moderatörlüğünü İslami İlimler Dekanı Prof. Dr. Ali Yılmaz’ın yaptığı panelde; Dr. İşleyen "Cumhuriyetin 100. Yılında İlk ve Orta Öğretimde Din Öğretiminin Durumu", Doç. Dr. İşliyen "Cumhuriyetin 100. Yılında Diyanet İşleri Başkanlığı ve Din Hizmetlerinin Durumu'' ve Prof. Dr. Erul "Cumhuriyetin 100. Yılında Yüksek Din Öğretiminin Durumu" konularında bilgi verdi.

Rektör Savaş: ‘Dinimizi doğru öğrenmeliyiz.’

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, konuşmasında İsrail'in vahşice saldırılarını kınadıklarını ve Filistin halkının yanında olduklarını söyledi. Rektör Savaş; “Cenab-ı Hak birçok ayette ‘Düşünmez misiniz? Akıl etmez misiniz?’ demektedir. Güçlü olmak istiyorsak, dinimizi çok iyi öğrenmeli ve bilmeliyiz. Kuran-ı Kerim’i ve Peygamber efendimizin sünnetini kendimize rehber edinirsek hiçbir zalim amacına ulaşamaz. Bugün burada din eğitimi ve din hizmetlerinin gelişimiyle ilgili kıymetli konuşmacılarımız değerli bilgiler aktaracaklar. İmam Hatip Liseleriyle ilgili geçmişte yaşanan haksızlıklar ve verilen mücadeleleri biliyorum. Günümüzde gelinen noktada emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Etkinliğe katılan gençlerimizin verilen bilgilerden çok şey öğreneceklerine inanıyorum” şeklinde konuştu.