Kültür ve sanat etkinliklerine katılarak bilgisini artıran ve bu şekilde de kendisini farklı alanlarda da geliştiren pek çok kişi sık sık müze ziyaretleri gerçekleştirir. Asırlar boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ülke sınırlarımız içerisinde birçok müze bulunur. Müzeler hem çocuklar hem de yetişkinler için önemli yapılar arasında yer alır. Bu kapsamda Uşak il sınırları içerisinde yaşayan veyahut da yolu bir şekilde Uşak’a düşmüş olan birçok kişi şehirde ziyaret edebilecekleri müzelerin varlıklarını araştırır.

Uşak ilinde bulunan ve şehrin ismi ile anılan Uşak Müzesi, her mevsimde pek çok ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Peki, Uşak Müzesi’nin özellikleri nelerdir? İşte ayrıntılar…

UŞAK MÜZESİ ÜCRETLİ Mİ?

Kurtuluş Mahallesi Doğan Sokak No: 1 adresinde bulunan Uşak Müzesi her gün (pazartesi günü hariç) 09:00 ila 17:00 saatleri arasında açıktır. Müzenin gişe hizmetleri için belirlenmiş olan kapanış saati ise 16:30’dur. Uşak Müzesi girişi için belirlenmiş olan ücret ise 60 TL olarak açıklanmıştır.

UŞAK MÜZESİ HAKKINDA

1966 yılında Uşak’ta bir müze yapılmasına karar vererek harekete geçen yetkililer aynı yıl içerisinde müze sahasını kamulaştırmışlardı. 1967 yılında başlayan müze inşaatı 1969 yılında tamamlanmış ve müze 23 Mayıs 1970 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır.

Uşak Müzesi’nin teşhir salonunda Eski Tunç Çağından kalma gaga ağızlı testiler, tas baltalar ve idoller sergilenir. Diğer bir vitrinde ise Helenistik ve Roma Çağ toprak kapları ve cam eserleri bulunur. Uşak Müzesi tarafından yürütülmüş olan kazı çalışmalarından çıkarılan altın takılar, sikkeler, diademler ve cam kaplar da Toptepe tümülüsünden kaçırılmış olan altın ağırlıklı eserlere rastlamak mümkündür. vitrinlerde sergilenir.

Müzenin bir bölümünde 1960’lı yılların ikinci yarısında Uşak civarından Amerika’ya kaçırılan ve Kültür Bakanlığı tarafından açılan dava neticesinde 1993 yılında ülkemize teslim edilen Lidya hazineleri, bir diğer adı ile Karun Hazinesi sergilenir. Birinci vitrinde İkiztepe tümülüsünden kaçırılan gümüş ağırlıklı eserler ikinci vitrinde ise