Öğretmenler odasında eğitimin şekillenmesinde en güçlü kılavuzumuz olan öğretmenlerle buluşan İl Millî Eğitim Müdürü Halil YÜCEL, meslektaşlarıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın politikaları doğrultusunda değerlendirme ve onay süreçleri tamamlanan “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" hakkında istişarelerde bulundu.

Uşak Milli eğitim müdürlüğü tarafından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi, “Gelecek eğitim-öğretim döneminden itibaren okul öncesi, ilkokul 1, ortaokul 5 ve lise 9. sınıftan başlamak üzere kademeli şekilde uygulanacak yeni müfredat "https://mufredat.meb.gov.tr" adresi üzerinden erişime açıldı” denildi.

Ganima Özadam

Yeni Müfredatta neler değişti?

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) kamuoyunun görüşüne açıldıktan sonra Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının ardından Bakan Tekin'in onayından geçen yeni müfredat, MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde geliştirildi.

Bu kapsamda Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'ne uygun 9 ortak dersin öğretim programı ile bir ortak metin, Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce 9 zorunlu dersin öğretim programı ile okul öncesi eğitim programı, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce 2 zorunlu dersin öğretim programı ile 4 seçmeli dersin öğretim programı ve 1 anadolu imam hatip lisesi meslek dersi öğretim programı güncelleme ve sadeleştirmeler yapılarak hazırlandı.

Sadeleştirilmiş içerik

Yeni müfredat çalışmalarında ülke bazlı yapılan karşılaştırmalarda mevcut müfredatın muadillerinden iki kata yakın bir düzeyde daha ağır olduğu belirlendi. Bilgi erişiminin zor olduğu dönemlerde yapılan müfredatların dünya genelinde de revize edildiği ve bilgi edinmedeki kolaylıklardan hareketle seyreltilmeye gidildiği tespiti yapıldı.

Yapılan incelemelerde mevcut müfredatın öğrenme çıktılarının incelenen ülkelere göre yüzde 50 fazla olduğu belirlendi. Bu kapsamda yeni müfredatta yüzde 35 oranında öğrenme çıktılarında seyreltme gerçekleştirildi.

Muhabir: hava aksu