TBMM Genel Kurulu'nda konuşan Milletvekili Ali Karaoba, ücretli öğretmenlerin durumuna dikkat çekerek, kadro ve emeklilik şartlarının önemine vurgu yaptı.

Karaoba'nın Meclis'te Yaptığı Konuşmada:

“Eğitim sistemimizin kanayan ve dinmeyen bir yarası var. Ücretli öğretmenler büyük bir emek, fedakârlık ve eğitimci ruhuyla yıllardır ter akıtıyorlar. Gerektiği zamanlarda eğitim sisteminin hızır acili, stepne lastiği görevi üstlenen bu öğretmenlerimize Millî Eğitim Bakanlığı randevu vermediği gibi sorunlarını da görmezden geliyor. Öğretmenlerimizin sesini duyun. Yıllık sözleşme imzalayarak 5 bin Suriyeli öğretmen çalıştıran Millî Eğitim Bakanlığı ücretli öğretmenlerimizi kullanıp bir kenara atamaz.”

'Ücretli Öğretmenlere Emeklilik Yolu Açılsın'

Karaoba, ücretli öğretmenlere emeklilik hakkı tanınması gerektiğine vurgu yaparak, kadrolu öğretmenlerin gitmediği yerlerde uzun yıllardır fedakârca eğitim veren ücretli öğretmenlere kadrolarının verilmesi çağrısında bulundu. Ayrıca, asgari ücretin altında çalışan öğretmenlerin durumunu utanç kaynağı olarak nitelendirerek, eğitimcilerin haklarının verilmesi veya sistemin değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

'100 Bin Öğretmen Ataması Yapılmalı'

Milletvekili Ali Karaoba, hükümete seslenerek verilen sözlerin tutulması ve 100 bin öğretmen atamasının yapılması gerektiğini belirtti. Eğitim sistemindeki sorunlara dikkat çeken Karaoba'nın konuşması, ücretli öğretmenlerin haklarının iyileştirilmesi için bir çağrı niteliği taşıdı.

Kaynak: Hava Aksu