Uşak Ak Parti Milletvekili İsmail Güneş TBMM’de gündem dışı söz alarak  CHP’li Belediye Başkanı Özkan Yalım’ı cami inşaatını iptal etmekle suçlayarak”35 yıl sonra Belediye Başkanlığını kazanan CHP’li Belediye Başkanı Özkan Yalım göreve gelir gelmez sosyal tesislerdeki yiyecek içecek fiyatlarını artırdı.

Çocuk Parkı’na girişe 25 TL ücret koyduğu yetmezmiş gibi Kayaağıl Termal Tesis’lerine de aşırı zam yaptı.Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında da yurt dışı gezisi için karar aldırdı”dedi.

- İlk İcraat Zam yapmak oldu

Belediye Başkanının ilk icraatının Belediyeye ait sosyal tesislerinde zam yapmak olduğunu vurgulayan İsmail Güneş, “31 Mart seçimlerinde Uşak halkımız 35 yıl aradan sonra Cumhuriyet Halk partisi belediye başkanı adayını tercih etti. Vatandaşlarımızın tercihine saygı duyuyoruz ve yeni seçilen Belediye başkanına da görevinde başarılar diliyorum.

Vatandaşlarımız 35 yıl aradan sonra CHP'li belediye başkanı ne yapacak diye düşünürken yeni seçilen başkanın ilk icraatı zam yapmak oldu.Vatandaşlarımızın rahatlıkla gidip çay içebildiği, yemek yiyebildiği belediye sosyal tesislerinde ki hizmetlere müthiş bir zam yaptı.Yine aynı şekilde Uşak belediyesine ait olan termal tesislerin giriş ücretlerine ve tesislerde kalış ücretlerine okkalı bir zam yaparak vatandaşlarımız termal tesislere gidemez hale getirdi”dedi.

- Ücretsiz Parkı Ücretli Yaptı

Çocuk Kent parkını ücretli hale gelmesini eleştiren Güneş meclisteki konuşmasına şu şekilde devam etti, “Bir önceki belediye başkanımız Mehmet Çakın döneminde Uşağımızın merkezinde 120 bin metrekare alana oturan, içinde oyun alanları, zipline alanları, robotik kodlama, dijital oyun salonları, yürüyüş alanları, seyir terasları, kafeler ve lokantaları olan çok güzel bir çocuk kent projesi hayata geçirildi. Çocuk kente girişler ve buradaki pek çok aktiviteler ücretsizdi.

Vatandaşlarımız buraya çok yoğun bir ilgi gösteriyor. Çocuklarını ve misafirlerini buraya getiriyordu. Herkes çok memnun ve mutlu idi.Ta ki 31 Mart seçimlerimde CHP'li belediye başkanı seçilene kadar.

CHP'nin belediyeyi kazanması ile birlikte CHP'nin Halk için halka rağmen politikası devreye girdi ve Çocuk kente giriş kişi başı 25 TL olmak üzere ücretli hale getirildi. Çocuklar ve vatandaşlar buraya giremez hale geldi” dedi.

Borcu zam yapmak için kullanıyor

Başkan Yalım’ın Belediyenin borcu var diyerek yapılan zamları maskelediğini savunan İsmail Güneş, “Yapılan zamlar sonrası başkan şunu diyecektir. Uşak belediyesinin borcu çok onun için zam yapmak zorunda kaldım diyecektir. Ama bu doğru değil.  Bakın 2019 seçimleri sonrası Uşak Belediyesi'nin borcu 650 milyon TL, bütçesi 350 milyon TL idi.

Borç bütçesinin yaklaşık nerede ise iki katı kadar. Bugün Uşak Belediyesi'nin borcu nedir diye baktığımızda Uşak Belediye Başkanının ifadesine göre 1.2 milyar TL. Peki Uşak belediyesinin 2024 bütçesi ne kadar 3,5 milyar TL.

Yani borçbütçenin üçte biri civarı demek ki Uşak belediyesinin borcu bütçesine göre kıyaslandığında altıda bir oranına düşmüştür. Demek ki sorun borçlulukile alakalı değil zihniyetle alakalı imiş.

Uşak ilimizin, özellikle aşırı yağmurlardan şehrin merkezini su basması, trafik sorunları, otopark sorunları ve içme suyu sorunu gibi sorunları olduğunu biliyorduk ama bizim bilmediğimiz ve düşünemediğimiz bir sorunu yeni seçilen Uşak Belediye Başkanı Özkan yalım dillendirdi” dedi.

- Avrupa yı Görmemişler

Yeni seçilen CHP Belediye meclisi üeyelerinide hedefine koyan İsmail Güneş: “ Yeni seçilen CHP’li Belediye Meclis üyelerinin Avrupa'yı görmemiş olmaları.Hemen belediye meclisi toplanır,yol ve harcırah giderleri belediye bütçesindenkarşılamak üzere diye bir karar çıkartılır veAvrupaseyahatigerçekleştirilir.

Başkana göre Uşak ilimizinen önemli olan sorunu çözülmüş olur. Son dönemlerde Cumhuriyet Halk partisi ben değiştim diyor dine dindarlara eskisi gibi bakmıyorum diyor biz de bunu memnuniyetle karşılaşıyoruz. Pratik hayatta bu böylemi diye bakıyoruz ama hayal kırıklığına uğruyorsunuz” dedi.

- Caminin Ruhsatı İptal Edildi

Millet Meclisine yapılması planlanan millet camisinin ruhsatının iptal edildiğini vurgulayan Güneş, “Bakın Uşak'ta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız tarafından bir millet bahçesi yapılmaktadır. Uşak ilimizde büyük bir cuma camisi olmadığı için bu millet bahçesinin bir kenarına bir millet camisi planlanıyor, önceki belediye başkanı döneminde yer tahsisi yapılıyor, caminin projesi çiziliyor ve Uşak Belediyesi tarafından inşaat ruhsatı kesiliyor.

Yeni gelen CHP'li Belediye Başkanı ne yapıyorburaya Millet Camisi'nin yapılmasına engellemek için, eğer bunu gücü yetmezse camiyi mescide çevirmek için bu bölgede plan değişikliğiyapılması için konuyu imar komisyonuna gönderiyor inşaat tabanalanını 300 metre kare ile yüksekliği 6,5 metre ile sınırlandırıyor.

Bir taraftan da algı operasyonu yapmak adına buraya Uşak lisesini yapalım diyor, oysa Uşak lisesinin şehir merkezinde yeri ayrıldı ve yapımı Milli Eğitim Bakanlığı'mız tarafından yapılacaktır. Ayrıca Uşak Belediyesi'nin okul yapma gibi bir sorumluluğu da yoktur. Bunların derdi nedir? Millet caminin yapılmasını engel olmak, bunlara asla müsaade etmeyeceğiz hukuki yoldan hakkımızı arayacağız” dedi.

- "Selçuklu Yıldızını Değiştirdi"

Belediye Başkanı Özkan Yalım’ın, Selçuklu yıldızını değiştirdiğini dile getiren İsmail Güneş: “Uşak ilimizde AK partili belediye başkanı Nurullah Cahan döneminde 2018 yılında Uşak Sivaslı, Uşak Ankara yol ayrımına bir tane alt geçit yapıldı. Üzerine bir kavşak yapıldı ve bu kavşağın orta kısmına da her bir köşesinde merhamet, şefkat, sabretmek, doğruluk, sır tutmak, sadakat, cömertlik ve rabbine şükretmek olan ecdadımız Selçuklu'nun8 köşeli yıldızını buraya yerleştirdi.

Şimdi siz yeni gelen başkandan ne beklersiniz? Onun da bir alt geçit yapıp, üzerine kavşak yapıp üzerine tabii ki yine ülkenin kurucu lideri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün portresinin burayı yerleştirmesini beklersiniz. Değil mi? CHP'li bir başkana yakışan da budur.

Ama başkan öyle yapmadı işin kolaycılığına kaçtı ve daha önce Nurullah Cahan döneminde yapılmış olan ve oraya yerleştirmiş olan Selçuklu yıldızını ortadan kaldırdı, şimdi soruyorum CHP'Lİ belediye başkanı bu Selçuklu yıldızından niye rahatsız oldu. Selçuklu, Osmanlı bizim ecdadımız, sizin değil mi? Neden tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkmıyorsunuz” dedi.

- Belediyeden Kimse İşten Çıkarılmayacak Dedi Yüzlerce Kişi Çıkardı

Belediyeden çıkarılan işçiler konusuna da değinen İsmail Güneş: "2019 yerel seçimlerinde CHP’nin söz verip sözünü tutmadığı gibi, 2024 yerel seçimlerinden önce Uşak CHP belediye başkanı adayı Özkan Yalın da çıktığı bir özel kanalda hiç kimse işinden çıkarılmayacak, hatta toplum yararına çalışanları süresi bitince onları da devam ettireceğini söyledi.

Ama ne oldu CHP’li Özkan Yalım belediye başkanı seçilince Uşak Belediyesi’nde 250’den fazla kişiyi işten çıkardı ve hepsine bir kılıf buldu. Peki bu kişilerin bir suçu günahı var mıydı hayır.

Eğer bu kişilerin bir suçu varsa bunların suçu Özkan Yalım'a oy vermemiş olmaları.  CHP’nin adalet anlayışı ve verdikleri söze sadık kalışı budur. Bu duygu ve düşüncelerle genel kurulu saygıyla selamlıyorum” dedi.

Muhabir: Mehmet Karadağ