Çok çeşitli niyetler ile sene boyunca hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilen kaplıcalar, ülkemiz turizmi açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Türkiye’nin dört bir tarafında kaplıca tesislerine rastlamak mümkündür. Son dönemlerde gündemden düşmeyen bazı kaplıca tesislerinin ise Uşak’ta hizmet verdikleri bilinir.

Pandemi dönemi itibari ile kapanan ve kısa bir süre önce yeniden hizmet vermeye başlayan Kayaağıl Termal Tesisleri, Uşak’ın en gözde tesislerinden biridir. Yenilenen görünümü ve hizmetleri ile Uşak halkına ve diğer ziyaretçilere keyifli anlar yaşatan bu termal tesisinin dışında da birkaç tesis bulunmaktadır. Peki, Uşak kaplıcaları nerede? Uşak kaplıcalarının özellikleri neler? İşte Uşak’ın gözde kaplıcalarına dair tüm merak edilenler…

UŞAK KAPLICALARI

Sıcak yer altı sularından yararlanmak isteyenler için suların yeryüzüne çıktıkları kaynakların çevresine kurulan tesislerde cilt hastalıklarından romatizmal hastalıklara kadar pek çok derde şifa aranır. Bu kapsamda bu tip rahatsızlıkları bulunan kişiler için Uşak’ta da birçok tesis bulunur. Uşak Valiliği’nin resmi kaynaklarından alınan bilgilere göre şu an için şehirde hizmet veren 4 termal tesisi bulunmaktadır. Hamamboğazı kaplıcaları, Kayaağıl Termal Tesisleri, Örencik kaplıcası ve Emirfakılı kaplıcası, şehrin en çok tercih edilen kaplıcaları arasındadır.  

UŞAK HAMAMBOĞAZI KAPLICALARI

Uşak’ın Banaz ilçesinde bulunan Hamamboğazı kaplıcaları, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 22 Haziran 2004 tarihli 262 sayılı olurları ile Kültür ve Turizm Bakanlığı andına 49 yıllığına tahsis edilmiştir. Bakanlar Kuurlu’nun 22 Ekim 2004 tarihli ve 2004/ 8328 sayılı kararları ile Turizm Merkezi olarak hizmetlerine devam eden tesis, 40 lt/ sn. debiye sahiptir. Su sıcaklığı 60 derece olan kaplıcada kişi başına düşen günlük su tüketimi 700 litre olarak kayda geçmiştir.

Günde ortalama olarak 12 bin kişiye hizmet verecek kapasitede olan Hamamboğazı kaplıcaları, ayrıca misafirlerine konaklama hizmeti de sunmaktadır. Tesiste günübirlik ziyaretlerin yanı sıra yatılı ziyaretlerin gerçekleştirilmesi de mümkündür. Hamamboğazı kaplıcalarında yapılan analizler neticesinde kaplıca suyunun mide, bağırsak, kronik dejeneratif romatizmal hastalıklar gibi birçok hastalık grubuna iyi geldiği sonucuna ulaşılmıştır.

UŞAK KAYAAĞIL TERMAL TESİSLERİ

Koronavirüs salgını döneminde kapanan sonrasında ise tadilat nedeni ile hizmet veremeyen Kayaağıl Termal Tesisleri, geçtiğimiz hafta yeniden açıldı. Şehir merkezinden yaklaşık olarak 10 km uzaklıkta olan tesis hem şifalanmak hem de güzelleşmek isteyenler tarafından ziyaret edilmeye başlandı. Yetişkinler için 100 TL, 0- 7 yaş aralığı için ise ücretsiz olan tesiste termal havuz, sauna, hamam gibi pek çok ek hizmetten yararlanmak mümkündür.

Kayaağıl Termal Tesisleri’nde yapılan incelemelere göre kaplıca, fibromiyalji ve kronik bel ağrısı gibi yumuşak doku romatizmalarına, deri hastalıklarına, ince bağırsak ve mide rahatsızlıklarına, idrar yolları rahatsızlıklarına ve böbrek taşına iyi gelmektedir. Ayrıca aşırı kaplıcadan, aşırı yorgunluk, tükenmişlik ve bitkinlik gibi şikayetler için de hizmet alınabilmektedir.