Uşak İl Müftüsü Burhan Çakır, “Öncelikle Milletimizin ve İslam âleminin Kadir Gecesi’ni tebrik ediyor, bu gecenin ibadetlerimizin ve dualarımızın kabul olmasına, İslam âleminin birlik ve beraberliğine, insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını niyaz ediyorum.

Hayatımıza sayısız güzellikler katan rahmet, mağfiret ve bereket mevsimi Ramazan ayının son günlerini yaşarken bir Kadir gecesine daha kavuşmanın sevinci içerisindeyiz. 5 Nisan Cuma gününü Cumartesiye bağlayan geceyi Kadir gecesi olarak hep beraber idrak ve ihya edeceğiz.

Bu geceyi diğer bütün zamanlardan üstün kılan ve bin aydan daha hayırlı hâle getiren hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in bu gece nazil olmaya başlamasıdır. Zira Kur'an-ı Kerim, bizim için Rabbimizden gelen bir öğüt, kalplerimize bir şifa, doğruyu yanlıştan ayırt etmemizi sağlayan bir ölçü, bizi birbirimize yaklaştırarak kardeş kılacak, dünya ve âhiretimizi imar edip güzelleştirecek en büyük değer ve en önemli hazine olarak Rabbimizin insanlığa son vahyidir.

Yüce Kitabımızda Kadir Suresinde önem ve fazileti bize öğretilen, uzun bir ömürden bile daha değerli olduğu ifade edilen Kadir Gecesi, Kur’an’ın getirdiği tevhit, adalet, sorumluluk, merhamet gibi yüce değerlerle insanı ve toplumu buluşturarak huzurlu ve onurlu bir hayata kavuşmayı ifade etmektedir. Bu gece bizlere, yeryüzüne Rahman’ın merhametinin en büyük nişanesi olarak indirilen Kur’an’ın, insana verilen en büyük imkân olan zamanın, iman ile yüklenilen emanetin, bahşedilen sayısız nimetin, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin değerini ve kıymetini bildirmektedir. Bu manada varlık gayesini gerçekleştirmek isteyen insan, “Her geleni Hızır, her geceyi Kadir bilme” hassasiyetine ulaşacak, kendisine sunulan ikram ve lütufların kıymet ve değerini anladığı oranda kendi kadrini ve Allah katındaki değerini de yükseltecektir.

Yüce Rabbimizin engin rahmetiyle umut, bağışlanma ve huzur kapılarının açıldığı Kadir gecesi, derin bir tefekkür ve samimi bir muhasebe ile bizi değerli kılan inanç ve ahlakı yeniden kuşanma zamanıdır. Gafletle geçen yıllarımızın affı ve günahlarla kirlenen kalplerimizin arınması için bizlere verilen eşsiz bir fırsattır. Kıymetini bilmeden tükettiğimiz ömür için tövbe imkânıdır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) bu mübarek gece ile ilgili olarak; “Kim inanarak ve sevabını Yüce Allah’tan umarak Kadir gecesini ihya ederse onun geçmiş günahları bağışlanır” (Buhari, İman, 26) buyurmuş ve bu gece; “Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” şeklinde dua etmemizi tavsiye etmiştir.

İl Müftülüğü olarak bizler de Ramazan ayı boyunca İlçe Müftülüklerimizle koordineli bir şekilde çalışmalar yaparak Ramazan atmosferini halkımıza en güzel şekilde yansıtmak ve hep birlikte bu bereketi yaşamak için; Merkez ve ilçelerimizdeki camilerimizde hafız hocalarımız tarafından Enderun Usulü Teravih Namazlarıyla, Hatimle Teravih Namazlarıyla, Vaaz ve Mukabele programlarıyla bu ayı idrak ve ihya etmeye; Sahur ve İftar buluşmalarıyla toplumumuzun birçok kesimiyle bir araya gelmeye, Türkiye Diyanet Vakfı Uşak Şubemizin önderliğinde zekat, fitre ve sadakalarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya, yurt içinde ve dışında mağdur ve mazlumlara el uzatmaya gayret ettik. Bu güne kadar olduğu gibi Kadir gecesinde ve devamında da aynı hedef ve inançla, arınmış ve  bayram sevincine herkesi ortak etmeye adanmış bir bakış açısıyla  programlar yapmaya devam edeceğiz.

Bu kapsamda Kadir Gecesi münasebetiyle ülkemizin ve ilimizin bütün camilerinde olduğu gibi akşam namazından sonra Ulu Camide de özel program düzenlenecektir.  Programda namaz öncesi tarafımdan vaaz edilecek, teravih namazı Enderun Usulü ile kılınacak, namazdan sonra ise Mevlid-i Şerif ile dua icra edilecektir. Ayrıca tüm camilerimiz gece boyunca ibadete açık bulundurulacaktır. Tüm kardeşlerimizi Kadir Gecesi programına ailece davet ediyoruz.

 Bu duygu ve düşüncelerle, milletimizin, İslam âleminin, özellikle dayanılmaz zulümlere maruz kalan ve yüreğimizi sızlatan Gazzeli kardeşlerimizin Kadir Gecesi’ni tebrik ediyor, Yüce Mevlamızdan tez zamanda esenlik ve felaha kavuşmalarını, tuttuğumuz oruçları ve yaptığımız tüm ibadetlerimizi kabul buyurmasını, bu gecede yapılan duaların İslam âleminin birlik ve beraberliğine, insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını niyaz ediyorum” dedi.

Editör: Öyküm Yavuz