Bursa’da yaşayan 53 yaşındaki İlknur Temel, yıllar önce ev hanımı iken eşine yardım etme amacı ile halı tamirciliğine başladı ve artık bu konuda usta oldu. 32 yıldır halı tamirciliği yapan İlknur Temel, hem Türkiye içinden hem de yurt dışından gelen antika halıları tamir ederek sahiplerine teslim ediyor. Temel, halı tamirciliğinin el işi ile yapılmasından dolayı uzun sürdüğünü ve bu nedenle günde 18 saat çalıştığını söylüyor.

Yoğun çalışma saatlerinden dolayı bazen eve iş götürmek durumunda kaldığını belirten İlknur Temel, ayrıca antika halılara merakı olduğunu ve evinde de 70 - 80 halıdan oluşan bir halı koleksiyonu olduğunu dile getirdi. Evindeki halılar ile ilgili olarak Temel, “Hepsini ayrı ayrı seviyorum, kullanıyorum. Bazen 10 tane üst üste serip basıyorum” sözlerini dile getirdi. Temel, bu işin ağır bir iş olmamasına rağmen genellikle erkekler tarafından yapıldığını da ifade etti. İşte detaylar…

“AĞIR BİR İŞ DEĞİL AMA HEP ERKEKLER YAPMIŞ”

32 yıldır eşi ile birlikte halı tamirciliği yapan İlknur Temel, fiziksel olarak ağır olmasa da bu işin genellikle erkekler tarafından yapıldığını ve kendisinin de işi evlendikten sonra öğrendiğini belirterek, “Türkiye’nin ilk kadın halı tamircisiyim. Eşimin mesleği bu, ben de ondan öğrendim. Evlendikten sonra beraber tamir yapmaya başladık, şimdi tüm tamirler bana kaldı. Daha çok ben yapıyorum. Ağır bir iş değil ama hep erkekler yapmış. 32 yıldır aynı şekilde halının neye ihtiyacı varsa yapıyoruz” dedi.

DÜNYANIN HER YERİNDEN ANTİKA HALILAR GELİYOR

İlknur Temel yaptığı açıklamada, genellikle antika ve değerli halıların tamirini yaptığını ifade etti ve çoğu zaman saçak tamiri yaptıklarını söyledi. Bursa ve çevre illerden gelen halılar olduğunu söyleyen Temel, dünyanın her yerinden tamir için antika halılar geldiğini ve bu halılarda tıraşlama, eskitme halı, boyama, renk ve şekil değişimleri yaptıklarını söyledi. Ayrıca Uşak halılarının çok özel olduğunu ve en sevdiği halı çeşidinin olduğunu belirtti.

Temel açıklamasında, “Günün 18 saati burada çalışıyoruz. İşlerin yetişmesi gerekiyorsa eve de iş getiriyoruz. Çünkü çok zaman alıyor. Küçük bir iğne ile hepsi tek tek elde yapılıyor. Bazı tamirler bir ay sürüyor… Biz çalışmayı çok seviyoruz, Allah sağlık verirse devam edeceğiz” dedi.