Ege ile İç Anadolu’nun kesiştikleri noktada bulunan, geçmişinin M.Ö. 5000’li yıllara kadar dayandığı bilinen Uşak, bu özellikleri ile ülkemizin en önemli kentleri arasında yer alır. Doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi ve kültürel mirası ile de her sene hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilen kentte, ziyaretçilerin geçmişe doğru kısa bir yolculuğa çıkmaları mümkündür.

Hitit, Lidya, Roma, Bizans dönemlerinden kalma birçok yapıya sahip olan Uşak’ta ayrıca Osmanlı’nın izlerine rastlamak da mümkündür. 1953 senesine kadar Kütahya’ya bağlı bir ilçe olarak bilinen Uşak, sonrasında ise ayrı bir il olarak değerlendirilmeye başlanmıştır.

Köklü geçmişi ile tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve dolayısı ile de topraklarında o medeniyetlere dair önemli bilgiler barındıran Uşak’ta gezilip görülmesi gerekilen önemli tarihi yapılar bulunmaktadır.

1 GÜNDE GEZEBİLİRSİNİZ

Küçük ancak gelişmiş şehirler arasında yer alan Uşak, belirli noktaları ile öne çıkmaktadır. Bu kapsamda Uşak’a yolu düşen birinin şehrin önemli noktalarını gezebilmek adına 1 gününü ayırması yeterlidir. Şehrin tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve müzeleri, ziyaretçilerini 1 gün içerisinde farklı zamanlara götürüp, geri getirecektir.

UŞAK TARİHİ YERLER

Uşak’ta hem ören yerleri hem de tarihi yapılar dikkat çekmektedir. Şehre bir şekilde yolu düşmüş olan, şehre henüz taşınan kişilerin mutlaka ziyaret etmeleri gereken yerler ve o yerlerin genel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

- Blaundus Antik Kenti: Tarihi Helenistik Çağ’a kadar dayanan bu antik kentin 3 tarafı derin vadiler ile çevrilidir. Antik tiyatro kalıntısı ve bir stadyumun bulunduğu antik kent, Ulubey ilçesinin Sülümenli Köyü’ndedir.

- Pepuza Antik Kenti: Banaz Çayı’nın hemen kenarında bulunan Pepuza Antik Kenti’nde Monatizm tarikatı üyelerinin yakıldığı manastır bulunmaktadır. Antik kente giriş ücretsizdir.

- Selçikler Ören Yeri: M.S. 6’ncı yüzyılda önem kazandığı bilinen bu ören yerinde ilk yerleşim Bronz Çağı’na kadar dayanır. Ören yeri şehrin Sivaslı ilçesindedir ve girişi ücretsizdir.

- Uşak Tarihi Evleri: Taş ve ahşaptan yapılmış olan Uşak Tarihi Evleri’nde Osmanlı mimarisine şahitlik etmek mümkündür. Evler; Aybek Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi, Karaağaç Mahallesi ve Işık Mahallesi’nde ziyaret edilebilmektedir.

- Paşa Hanı: 1898 senesinde Tiritoğlu Mehmet Paşa tarafından yaptırılan han, Fransız mimarisine sahiptir. Handa yaklaşık olarak 30 adet dükkan hizmet vermektedir. Girişi ücretsiz olan han, Cumhuriyet Caddesi üzerindedir.

- İnay Kervansarayı: Selçuklu döneminde inşa edilmiş olan kervansaray günümüzde halen dizi/ film çekimleri için kullanılmaktadır. Kervansaray, Ulubey ilçesinin İnay mevkiinde bulunur ve girişi ücretsizdir.