Bu düzenlemeler, AK Parti'nin hazırlıklarına başladığı yeni torba yasa teklifi kapsamında yer alacak ve Meclis'e sunulması bekleniyor. Yılbaşından önce yasalaştırılması planlanan bu düzenlemeler, vatandaşların ekonomik güvenliğini sağlamaya yönelik önemli adımları içeriyor.

Dijital vergi dairesi uygulamasının kapsamı genişletilecek ve çek kanununda önemli değişiklikler yapılacak. İşte yılbaşından önce yasalaştırılacak düzenlemede öne çıkanlar..

 FAHİŞ ARTIŞA KATMERLİ CEZA

Deprem ve sonrasında evini kaybeden vatandaşların fahiş fiyat artışlarıyla karşılaşmasını önlemek amacıyla, yeni düzenleme ile 11 ilde gıdadan kiraya, inşaat malzemelerinden hammaddeye kadar her alanda fahiş fiyat artışına üç kat ceza verilecek. Bu cezalar, deprem bölgesinde geçerli olacak ve mevcut cezaların üç katını içerecek.

Dijital Vergi Genişletiliyor 

Maliye Bakanlığı'nın Dijital Vergi Dairesi uygulamasının kapsamı genişleyecek. Vergi dairelerine gitmeden, birçok işlem dijital ortamda gerçekleştirilebilecek. Beyanname, bildirim, dilekçe gibi belgelerin elektronik ortamda verilmesi ve bu belgelere ilişkin işlemlerin elektronik ortamda sonuçlandırılmasına yönelik düzenlemeler teklifin içeriğinde yer alacak.

Çek Ertelemede Yeni Dönem 

Türk Ticaret Kanunu'nda yapılan düzenleme ile çekin görüldüğünde ödeneceği hükmü getirilmişti. Ancak Çek Kanunu, bu kurala istisna getirmişti. Yeni düzenlemeyle, çekin keşide tarihinden önce ödenmek üzere muhatap bankaya ibrazının geçersiz kabul edilme süresi 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatılacak. Yeni torba yasa teklifi ile bu süre 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren 2 yıl daha uzatılacak.