Uşak'ın Banaz ilçesine bağlı Evrendede Mesire Alanı, yaz aylarında Banaz ve Uşaklılar tarafından yoğun ilgi görüyor. Ancak dün (10 Ekim) bu popüler mesire alanında mangal keyfi yapmaya gelen bazı ziyaretçiler, yaktıkları ateşi söndürmeden ayrıldıkları için orman yangınına az davetiye çıkarıyorlardı.

İŞLETMECİ FARKETTİ

Evrendede Mesire Alanı'ndaki restoran işletmecisi yanan ateşi farketti. Durumu farketmesiy hemen itfaiye ve Orman ekiplerine haber veren işletmeci eline aldığı tırmıkla yanan ateşi söndürmeye çalıştı. Mesire alanında ateşi söndürme çalışmasını kayda alıp isyan eden işletmeci, bu sorumsuz davranışa dikkat çekmek için o anları cep telefonu kamerasıyla kaydetti. 

"SİZ İNSAN OLAMAZSINIZ"

O anları öfkeyle anlatan işletmeci "An itibariye Evrendede Mesire alanında ormanın içinde ateş yakıp ta söndürmeden giden zavallılar sizlere sesleniyoruz. İnsan bu kadar aciz, bu kadar vatan haini olamaz. Hangi akla hizmet Milli servetimize zarar verme çabası içindesiniz. Siz insan olamazsınız." dedi.

Ayrıca, piknik alanı dışında orman içinde ateş yakmanın yasak olduğuna dikkat çeken işletmeci, orman magandalarının bu yasağa uymadığı ve orman yangınlarına davetiye çıkardığı ifade etti.

YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

Yangının söndürülmesiyle İtfaiye ve Orman ekipleri, bu tür davranışların ormanlarımıza zarar verdiğini ve ciddi sonuçlara yol açabileceğini hatırlatarak orman yangınlarına karşı vatandaşların daha duyarlı olunması gerektiğini vurguladı. Durumu farkeden işletmeciyede teşekkür edildi.

Olayın sosyal medyada yayılmasıyla birlikte, bu sorumsuz davranış Uşaklılar tarafından sosyal medyada eleştirildi. Yapılan yorumlarda bazı kişiler ise orman yangınlarına neden olan bu zihniyeti "vatan haini" olarak niteledi.

Kaynak: UŞAK OLAY