Basın mensupları ile kahvaltıda bir araya gelen Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, artık sendikayı bırakacağını çok sevdiği mesleği öğretmenliğe ve ailesine vakit ayıracağını söyledi, Eşi Hamdiye Uzun ile birlikte basın karşısına çıkan Ercan Uzun, eşinin desteğini her zaman arkasında hissettiğini bu yüzden uzun yıllar ADD Başkanlığı ve Eğitim İş Başkanlığı yapabildiğini aktardı.   

25 Yıldır Sendikal Faaliyetlerde Bulunuyorum

Sendikal Yaşam serüvenini anlatan Ercan uzun, “ On yıldır Eğitim İş Uşak Şube başkanlığı yapmaktayım. 12 Mayıs 2024 tarihinde yapılacak olağan genel kurulda aday değilim. Bu nedenle son kez basınımızla bir araya gelerek vedalaşmak, sendikamızın kuruluşundan beri geçen süreci konuşmak, yerel ve Türkiye gündemini değerlendirmek için sizleri davet ettim. Sizlerin de beni kırmayarak kahvaltı etkinliğine katılmanızdan dolayı hepinize çok teşekkür ederim.

  Çeyrek Yüzyıllık Mücadele

1999 – 2001 yılları arası Eğitim Sen yönetiminde, iki yıl, 2002 – 2012 yılları arası Atatürkçü Düşünce Derneği Uşak Şube Başkanlığı, 10 yıl. 2012 – 2014 yılları arası Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez Yönetiminde, iki yıl. 2014 – 12 Mayıs 2024 yılları arası, 10 yıl. Toplam 25 yıl aralıksız mücadelenin bizzat içinde oldum. Buda demek oluyor ki çeyrek yüzyıllık mücadele.Daha da önemlisi iktidara karşı, muhalif olan demokratik kitle örgütlerinde başkanlık yaparak mücadelemi sürdürdüm.  Kolay değil, mücadeleyle geçen bir ömür.    Atatürkçü Düşünce Derneği Uşak Şube Başkanlığı yaptığım dönem sıkıntılı bir dönemdi. Cumhuriyet mitingleriyle Türkiyenin ayağa kalktığı, ardından iktidar ve Fettullah terör örgütünün uydurduğu Ergenekon ve Balyoz davalarıyla aydınlarımızın hapse atıldığı ve bütün kurumların yerle bir edildiği bir dönemdi. İktidar ve milli eğitim tarafından sürekli baskı altına alınarak susturulmaya çalışıldık. Ama hiçbir zaman susmadık. Gerekeni gerektiği yerde de söylemekten çekinmedik.O dönemde de Atatürkçü Düşünce Derneği Uşak Şubesini nicelik olarak büyüttük hem de en etkin demokratik kitle örgütü haline geldi.

      Eğitim İş Sendikasının da kuruluşu ve büyüme süreci de çok sıkıntılı oldu. 8 arkadaşımızla çıktığımız yolda, 24 Kasım 2005 tarihinde Eğitim İş Uşak Şube’yi kurduk. Sendikamızın büyümesi için çok emek verildi.Kurucu başkanımız Ali KAYA, sonraki başkanlarımız Hacim KÜÇÜKKAYA ve Barlas BATUR’un çok emekleri geçti. 2014 yılında arkadaşların ortak kararıyla Eğitim İş Uşak Şube Başkanı olmam istendi. Bizde bunu bir misyon kabul edip, görevi üstlendik. O dönemde 286’dan aldığımız üye sayısını 1400 üyeye taşıdık. Şu an Uşak’ta milli eğitim camiası içinde ikinci sendikayız. Uşak’ta da en etkili sendika olduğumuzu düşünüyorum. Bu yıl seçim dönemiydi. Seçimde aday değilim.Her şeyin bir başlangıcı varsa bitişide olmalı. Bundan sonraki süreçte sade bir vatandaş ve üye olarak yaşamımı devam ettirmek istiyorum.    25 yıllık mücadelemde beni yalnız bırakmayan, destekleyen sevgili eşime ve oğluma da teşekkür ediyorum. Mücadelemde bana sahip çıkan dostlarıma, omuz omuza mücadele verdiğim arkadaşlarıma, yoldaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Editör: Öyküm Yavuz