Yüksek enflasyon sebebi ile gündelik hayat şartları birçok kişi için çıkmaza girmişken özellikle işverenler için durum daha da ağırlaşmaya başladı. Konut kiralarında artış oranı yüzde 25’e sabitlenmiş olmasına rağmen iş yeri kiralarının halen enflasyona göre hesaplanıyor olması, geçim dertleri devam eden iş yeri sahiplerinin bütçelerini nerede ise sıfırlanma noktasına getirdi.

Kazançları ile doğru orantıda olan kira fırsatlarını kaçırmamak adına düzenli olarak kiralık iş yeri ilanlarını sorgulayan işverenlere, yerel yönetimlerden yüzleri güldüren bir haber geldi. Uşak Belediyesi, mülkiyet hakları kuruma ait olan 25 taşınmazı ihale usulü ile kiralayacak olduğunu bildirdi.

25 İŞ YERİ İHALE USULÜ İLE KİRALANACAK

Uşak Belediyesi’nden gelen bilgilere göre 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 45’inci maddesi gereğince mülkiyet hakları kuruma ait olan 25 iş yeri kiraya verilecek. İhale kapsamında ilgili iş yerini kiralamaya hak kazananlar, iş yerlerini 3 sene boyunca kullanabilecek. İhaleler 24 Ekim 2023 tarihi itibari ile belediye encümeninin huzurunda belediye encümen odasında gerçekleştirilecek.

UŞAK BELEDİYESİ KİRALIK İŞ YERİ İHALELERİNİN DETAYLARI

Uşak Belediyesi’nden alınan resmi bilgilere göre ihale usulü ile kiralanacak olan iş yerlerinin bir kısmı Kemalöz Mahallesi’nde bir kısmı ise İslice Mahallesi’nde bulunuyor. İş yerleri için istenen kira bedelleri ise bin TL ila 11 bin 500 TL aralığında değişiklik gösteriyor.

24 Ekim 2023 Salı günü saat 09:00’a kadar Uşak Belediye Başkanlığı Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’ne kadar ihale tekliflerinin iletilebileceğini belirten Uşak Belediyesi, ihalelere gerçek ve tüzel kişilerin katılım sağlayabileceklerini ifade etti. İhaleler kapsamında uygun fiyatlı iş yerlerini kaçırmak istemeyenlerin başvuru esnasında ibraz etmeleri gereken başlıca belgeler ise şu şekilde sıralandı:

Tüzel kişiler: İmza sirküleri, yetki belgesi, ‘Borcu yoktur’ yazısı, Oda Kayıt Sicil Belgesi, teminatın yatırıldığını gösteren belge (banka makbuzu).

Gerçek kişiler: İkametgah, kimlik sureti, ‘Borcu yoktur’ yazısı, teminatın yatırıldığını gösteren belge (banka makbuzu).

İlan Linki: https://www.usakolay.com/usak-belediye-baskanligindan-kiralik-ilani