Uşak Belediye Meclisi, Eylül ayı toplantısında, özellikle İsmetpaşa Caddesi'nde meydana gelen sel ve su baskınlarına odaklandı. Meclis gündeminde özellikle esnaf uğradı zararlar ve çözüm önerileri hakkında konuşuldu.

Meclis konuşmasında bu konuya dikkat çeken isimlerden biri İYİ Partili Yasin Yavuz, yoğun yağmur sonucu yaşanan sel felaketinin esnafa büyük zarar verdiğini dile getirdi. Yavuz, bu soruna dikkat çekti ve çözüm önerileri sundu.

Yavuz sözlerine “İsmetpaşa Caddesi yeni olduğunu bu konu hakkında  burada konuştuk ve başka sıkıntılar yaşanmaması için altyapı ve üstyapıyla bir cazibe merkezi olacağını belirttiniz. Yavuz geldiğimiz noktada İsmetpaşa eskiye oranla daha kötü durumda dedi. 

Mehmet Çakın'dan Sel Açıklaması

Uşak belediye başkanı Mehmet Çakın  İYİ Parti Grubu'nun eleştirilerine yanıt verdi; Sadece bizim bölgemizde değil Türkiye'nin her yerinde bu sorunların yaşandığını belirtti. Bazı bölgelerde yaşanan can kayıpları için Allah'tan rahmet diledi.

Başkan Çakın sorunlar hakkında, konuşmasında şu bilgileri verdi: "Cumartesi günü yaklaşık 60 kilograma yakın, rekor seviyede bir yağışla karşı karşıya kaldık. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, Eylül ayının yağış ortalaması 20 kilogramken 60 kilogram bir saat içinde yağdı. Bugüne kadar 24 saatte yağan toplam yağış miktarı 63 kilogramdı ve artık iklim değişiklikleri kaçınılmaz bir gerçek , bu şekilde artması iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi çeşitli sebeplerle oluştuğunu belirtti. 

Yapılan eleştirilerden biride İsmetpaşa caddesinin beton olmasından kaynaklı su baskınlarının yaşandığı konusunda oldu. Çakın ise bu eleştirilere; 15 dakikada yağan yağmuru toprak bile olsa emmesi mümkün değil genel olarak biriken suyun Şehir yapısından kaynaklı olarak  İsmetpaşa caddesinde toplanmasından kaynaklandığını belirtti.  Çakın sözlerine normal miktarın üzerinde yağış almasından kaynaklı olduğunu bu yüzdende fazla gelen suyun taşkınlara sebep olduğunu belirtti. 

Kaynak: HABER MERKEZİ