Altın piyasasında hareketli günler yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllar itibariyle Türkiye’de yükselen enflasyon rakamları sonrası fiyatı artan gram altın, son olarak bu hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı politika faiz kararları sonrası yukarı yönlü hareketlilik gösterdi. Vatandaşlar ve yatırımcılar altın fiyatlarına ilişkin uzman yorumlarını yakından takip ederken, Ekonomist Hatice Kolçak da dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Daha önce dile getirdiği isabetli tahminleri ile dikkat çeken Ekonomist Hatice Kolçak, gram altın değerlendirmesini paylaştı. Kolçak yaptığı açıklamada gram altın fiyatının bir daha bugünkü fiyatları görmeyeceğini öne sürdü ve 2024 yılında altın fiyatlarının hangi seviyelere ulaşabileceği konusunda tahminlerini paylaştı. Peki gram altın fiyatında yükseliş olur mu, altın fiyatları yükselir mi? 2024 yılında gram altın fiyatı ne kadar olur? İşte detaylar…

GRAM ALTIN FİYAT TAHMİNİ

Daha önce yapmış olduğu isabetli ve dikkat çeken altın tahminleri ile gündeme gelen Ekonomist Hatice Kolçak, yaptığı son gram altın değerlendirmesinde 2023 yıl sonu beklentilerini de açıkladı. Bu süreçte gram altının ulaşmasını beklediği seviyeyi açıklayan Kolçak, ilerleyen dönemde gram altın fiyatının 3.000 TL’ye ulaşabileceği tahmininde bulundu.

Kolçak konuya ilişkin değerlendirmesinde, “OVP verilerine bakıldığında gram altında 2.500 TL’nin üzerini görmek hayal olmayacak. Hesaplarım 5 yıl sonundaki MTP rakamlarına göre yapılıyor. Gram altının 1.827 TL gibi rakam olabileceğini gösteriyor. Bunu 1.900 dolar ons üzerinden hesapladım. Gelecek yıl dolar 36,80 TL olursa gram altının 2.765 TL’ye ulaşması mümkün olabilecek” dedi.

“MUTLAKA GRAM ALTINA YÖNELMESİ GEREKİYOR”

Kolçak yaptığı değerlendirmede ayrıca küresel ekonomi piyasalarının ve Türkiye ekonomisinin değerlendirilmesi ile birlikte doların da günden güne değer kazanmasının kaçınılmaz olacağını ifade etti. Bu noktada doların istikrar kazanmasının beklenemeyeceğini ifade eden Kolçak, “Ayrıca onların enflasyona karşı korunma rolünü de yerine getiremeyeceğini düşünüyorum. Bu nedenle yatırımcıların mutlaka gram altına yönelmesi ve burada daha iyi fiyat artışları umut etmesi mantıklı geliyor” dedi.

Kaynak: UŞAK OLAY