Uşak’ta son yıllarda görülen en büyük sel felaketinin üzerinden bir hafta geçti. 2. Ağustos Cumartesi günü özellikle Fabrikalar Caddesi’ndeki battaniye, halı, kilim satan esnafın işyerleri sular altında kalmış ve büyük maddi zararlar meydana gelmişti. O gün bugündür sesi çıkmayan yetkililer aradan bir hafta geçtikten sonra selden zarar gören esnafların bir kısmını ziyaret ederek ‘geçmiş olsun’ dileklerinde bulundular.

Asıl ziyaret edilmesi gereken ancak ziyaret edilmeyen Fabrikalar Caddesi esnafı; ’Sayın yetkililere sesleniyoruz, İstanbul Valisi selzedelere 15 bin TL yardım yapılacağını açıkladı. Biz para pul da istemiyoruz. Maddi destekten ziyade manevi desteğinizi bekliyoruz. Nispeten az zarar gören tuzu kuru sarraf esnafımızla olduğu gibi çayımızı içmeye bekliyoruz’ şeklinde dilek ve temennilerde bulundular.

Uşak Valisi Dr. Turan Ergün ve Belediye Başkanı Mehmet Çakın’ın, İsmet Paşa, Hakkı Yağcı Caddesi’ndeki esnafları ziyaret edip, asıl selden büyük ölçüde mağdur olan Fabrikalar Caddesi esnafını ziyaret etmemeleri dikkat çekti. Zira eski Balık Pazarı’ndan başlayan ve cadde boyunca uzanan işyerlerine sel sularının dolması nedeniyle zarar göre esnaf mallarını zararına satışa çıkarmak zorunda kalmışlardı. İşyerlerinin önüne ve ara sokaklara serdikleri battaniye, halı ve kilimleri satın almak için gelen vatandaşların oluşturduğu görüntü ile adeta bit pazarına dönen cadde esnafı hala yetkilileri bekliyor.

Hafta içinde İyi Parti İl Başkanı ve beraberindeki heyet buradaki esnafı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunmuşlar ve Belediye Meclisi’nde de konuyu gündeme taşımışlardı. İyi Parti Meclis üyesi Av. Yasin Yavuz’un dile getirdiği; ‘selzede esnaftan göreceğiniz tepki nedeniyle mi ziyaret etmediniz, esnaf sizi bekliyor’ eleştirisi dile getirmişti.

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın ise suçlamaları kabul etmeyerek, 'alt yapımız sağlam ve yeterlidir. Selin nedeni aşırı yağan yağmurdur’ şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Tüm bu gelişmelerden ve gecikmelerden sonra Vali ve Belediye Başkanı’nın yanına Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Atalay Savaş ise birlikte bazı selzede esnafı ziyaret edip, özellikle sarraf esnafıyla çay içme görüntülerinin medyada yer alması bazı eleştirilere neden oldu.

‘En azından devletimizi yanımızda görmek isterdik. Bizimle de dertleşip, geçmiş olsun temennisinde bulunmalarını isterdik’ şeklinde görüşlerini paylaşan selzede esnafın battaniye, halım, kilim satışlarına ise rağbet her geçen gün artıyor. Bu alışverişlerden bir nebze olsun zararlarını karşıladıklarını belirten esnaf, ’umarız bundan ders alınmıştır, böyle felaketi bir daha yaşamayız ”dediler.

Editör: Ozan Yavuz