Uşak’tan 57 milyon Dolarlık ihracatı ile listeye 519. Sıradan giren  Balta Orient Tekstil San. ve Tic. A.Ş. ve adının açıklanmasını istemeyen bir firma 43 milyon 760 bin dolar ihracat ilse listeye 686. Sıradan girmeyi başardı.

Listede Ege Bölgesi 160 firma ile güçlü konumunu sürdürdü. Ege Bölgesi en çok firmayla temsil edilen ikinci bölge olurken İzmir, 94 firmayla ilk 1000 ihracatçı listesinde İstanbul’un ardından ikinci sıradaki yerini korudu.

Ihracat Usak Olay

Uşak’tan 57 milyon Dolarlık ihracatı ile listeye 519. Sıradan giren Balta Orıent Tekstil San.Ve Tic.A.Ş. ve adının açıklanmasını istemeyen bir firma 43 milyon 760 bin dolar ihracat ilse listeye 686. Sıradan girmeyi başardı.

Manisa 21 ihracatçı firmayla ilk 1000 listesinde temsil edilirken, Denizli 21 firmasıyla listede yerini aldı. Aydın’dan 8, Balıkesir 8, Kütahya’dan 3’er firma, Muğla’dan 3 firma  ilk 1000 listesinde olmanın mutluluğunu yaşadı.

Ihracat Usak Olay-1

İzmir’in ihracat şampiyonlarında 2023 yılında Pergamon-Status Dış Ticaret A.Ş. lider olurken, PETKİM Petrokimya Holding A.Ş. İkinci, Msc Gemi Acentalığı A.Ş. bu yıl İzmir’in en çok ihracat yapan firmaları listesinde üçüncü oldu.

Manisa’nın ihracat şampiyonu Vestel Ticaret Anonim Şirketi Türkiye genelinde 7’inci sırada yer aldı.  Denizli’de geçen yıllarda da ihracat şampiyonu olan Başak Metal Tic.Ve San.A.Ş. 2023 yılında da ilk sırada yer alırken Türkiye genelinde en çok ihracat yapan 42’inci firma oldu. Muğla’da ihracatın lideri Gümüşdoğa Su Ürünleri Üretim İhracat Ve İthalat Anonim ŞİRKETİ olurken genel sıralamada 75’inci sıraya adını yazdırdı.

Kanuni merkezi Ege Bölgesi’nde olmayan üretim tesisleri Ege Bölgesi’nde yer alan STAR RAFİNERİ ANONİM ŞİRKETİ, Türkiye genelinde en çok ihracat yapan dördüncü firma olurken, kimya sektöründe Türkiye şampiyonu oldu. İzmir Aliağa’da üretim tesisleri olan Socar Turkey Petrol Tic. A.Ş. Türkiye’den en çok ihracat yapan 37’inci firma olarak listede yer aldı.

İzmir Aliağa’da üretim yapan Habaş Sınai Ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş. Çelik sektöründe Türkiye birincisi olurken, genel sıralamada 25’inci sıraya adını yazdırdı. Tütün sektörü ihracat şampiyonu Jtı Tütün Ürünleri Sanayi A.Ş. ilk 1000 listesinde 134. Sıranın sahibi olurken, Yaş meyve sebze sektöründe Türkiye birincisi Uçak Kardeşler Gıda Seracılık Uluslararası Nakliye Plastik Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi olurken ilk 1000 ihracatçı listesinde 259’uncu sıranın sahibi olmayı başardı.

Kuru meyve ve mamulleri sektöründe ihracatın şampiyonu Özgür Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi olurken Türkiye’den en çok ihracat yapan 299’uncu firma olarak yer aldı. Verde Yağ Besin Maddeleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi, 2023 yılında 225’inci sıraya çıkarken, Zeytin ve Zeytinyağı sektöründe ihracat şampiyonu olan başka bir İzmir firması oldu.

Başkan Eskinazi: “Büyük yatırımlarla yaratılan katma değerle Ege Bölgesi’nin geldiği nokta bizleri gururlandırıyor”

2023 yılında ilk 1000 ihracatçı listesinde Ege Bölgesi olarak güçlü konumlarını koruduklarının altını çizen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Ege Bölgesi, 2023 yılında Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan faaliyet illeri ihracat istatistiklerine göre 42,6 milyar dolarlık ihracata imza attı.

Ekonomimizin içinde bulunduğu yüksek enflasyon döneminde, sıkı para ve maliye politikasının yanında, fiyat istikrarının sağlanması ve enflasyonla mücadele için ülkemizin ihtiyaç duyduğu dövizin sağlanması için ihracata her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.

Kimya, Elektrik-Elektronik, Çelik, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller, Tütün, Yaş Meyve Sebze ve Zeytin ve Zeytinyağı sektörlerinde ihracat şampiyonları Ege Bölgesi’ndeki firmalarımız. Büyük yatırımlarla yaratılan katma değerle Ege Bölgesi’nin geldiği nokta bizleri gururlandırıyor.

13 TURQUALITY Projesi, 11 UR-GE Projesi, 15 Fuara Milli Katılım Organizasyonu, dünyanın birçok noktasına gerçekleştirdiğimiz sektörel ticaret heyetleri, alım heyetleri, AB Projeleri, Üniversite-Sanayi iş birlikleriyle uluslararası rekabetçiliğimizi geliştirmek için 365 gün 24 saat çalışmaya devam ediyoruz. 2024 yılında ilk 1000 ihracatçı listesinde sayımızı artırmayı hedefliyoruz. Hükümetimizden yeni dönemde rekabetçiliğimizi koruyacak politikalar geliştirmesini bekliyoruz.” dedi.

Editör: Ozan Yavuz