Senelerce birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, onların kültürlerine ve özelliklerine kucak açmış olan ülke topraklarımız, günümüzde halen tarihi zenginliği ile yabancı turistlerin uğrak yerleri arasında var olmaya devam ediyor.

Her sene gerek yaz turizmi ile gerek ise de tarihi yerleri ile turistlerde hayranlık uyandırmayı başaran Türkiye toprakları, birçok antik kente de ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçi rekorları kıran antik kentler ve höyükler de yapılan arkeolojik çalışmalar tarihe de ışık tutmaya devam ederlerken ülkemizin hani ilinde hangi antik kentlerin bulunduğu sıklık ile araştırılıyor. Konu ile ilgili yeni bir liste düzenleyen araştırmacılar, Uşak ilinde ve diğer illerde bulunan tüm antik kentleri kamuoyu ile paylaşarak önemli bir bilgilendirmede bulundu.

180 ANTİK KENT KAYDA GEÇTİ

Yapılan son araştırmalara göre ülke topraklarımızda 180 antik kent, höyük ve ören yeri bulunduğu kayda geçti. Hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilen antik kentlerde yapılan arkeolojik kazılar neticesinde eski medeniyetlere yönelik önemli bilgilere ulaşılmış olduğu da öğrenildi.

TÜRKİYE’DEKİ ANTİK KENTLER

Türkiye’de toplamda 180 antik kentin bulunduğunu belirten yetkililer, yapılan araştırmalar neticesinde Uşak ilinde de iki adet antik kentin keşfedildiğini ifade etti. İlk antik kentin merkezde yer aldığını ve ‘Blaundos’ ismi ile anıldığını ifade eden yetkililer, ikinci antik kentin ise Karahallı’da bulunduğunu ve ‘Pepuza’ ismi ile bilindiğini belirtti. Türkiye’de bulunan diğer antik kentlerin bir kısmı ise şu şekilde sıralandı:

- Kars: Ani Harabeleri

- Kozan/ Adana: Anavarza

- Marmaris/ Muğla: Amos

- Emirdağ/ Afyon: Amorium

- Bergama/ İzmir: Allianoi

- Karpuzlu/ Aydın: Alinda

- Alaca/ Çorum: Alacahöyük

- Çine/ Aydın: Alabanda

- Çavdarhisar/ Kütahya: Aizanoi

- Karacasu/ Aydın: Afrodisias

- Burhaniye/ Balıkesir: Adramytteion

- Bismil/ Diyarbakır: Ziyaret Tepe Höyüğü

- İslahiye/ Gaziantep: Zincirli Höyük

- Nizip/ Gaziantep: Zeugma

- Gönen/ Balıkesir: Zeleia

- Mersin: Yumuktepe

- Boğazkale/ Çorum: Yazılıkaya

Editör: Öyküm Yavuz