Türkiye maraton takvimi 2023 çok merak ediliyor. Eylül 2023 Türkiye koşu takvimi ile karşınızdayız. Türkiye koşu etkinlikleri ve Türkiye maraton etkinlikleri listesi hazırladık. Eylül’de Türkiye'de hangi maraton etkinlikleri yapılıyor? Türkiye'de düzenlenen en büyük koşu etkinliği hangisi? 2023 Eylül Türkiye Maraton Takvimi ve Koşu Takvimi:

Türkiye Maraton ve Koşu Takvimi 2023 Eylül

turkiye-maraton-ve-kosu-takvimi-2023-eylul

Türkiye'nin zengin maraton takvimi ve koşu etkinlikleri, sporcular için oldukça çekici bir seçenek sunuyor. Her yıl düzenlenen birbirinden farklı maratonlar, koşu tutkunlarına heyecan dolu deneyimler yaşatıyor. Koşucular, Türkiye'nin farklı şehirlerinde gerçekleştirilen bu etkinliklere katılarak hem rekabet edebiliyor hem de büyüleyici doğal güzellikleri keşfedebiliyor.

Takvimde yer alan çeşitli maratonların ve koşu etkinliklerinin her seviyede sporcu için uygun olduğunu söylemek mümkün. Türkiye maraton takvimi, spor severlerin adrenalin dolu bir maceraya atılması için en iyi rehberdir.

Kyzikos Ultra, 8-10 Eylül (Balıkesir)

9 Eylül Cumartesi günü Erdek Meydanı’ndan başlayacak Kyzikos Ultra’da 75K Kyzikos Ultra, 58K Kirazlı Manastırı Ultra, 30K Arteka Ultra, 15K Apostol Patika Koşusu ve 5K Umut Pina rotaları koşulacak. Erdek’in sahil şeridinden başlayan maratonla Kapıdağ Yarımadası’nın en doğal güzelliklerini koşarak keşfedeceksiniz.

Merrell Belgrad Ultra Trail, 8-10 Eylül (İstanbul)

İstanbulluları yol koşusundan uzaklaştırıp İstanbul’un Kuzey Ormanları’nda patika koşusuna davet eden etkinlik, yoga, zumba, pilates, crossfit, survivor parkuru ve bisiklet turu, DJ performansı, konser gibi yan etkinliklerle adeta festivale dönüşüyor. Merrel Belgrad Ultra Trail, her yaş ve seviyeden sporcuya açık.

Kaçkar Ultra Maratonu, 9 Eylül (Rize)

Türkiye’ nin en güzel dağlık alanı Kaçkar Dağları’ nda düzenlenen eşsiz bir yarış. Doğu Karadeniz ve Kafkas coğrafyasının en özel noktası. Yaşlı ormanlar, muhteşem yaylalar, kendine özgü kültürel yapı, bitkisel çeşitlilik, birbirinden güzel zirveler, güçlü hayvansal popülasyona hayat veren KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI. Birçok bölümü tarihi yayla yolları, patikalar, ormanlar, yaylalar ve buzul göllerinden geçen eşsiz parkurlar.

16K ve 55K olmak üzere iki farklı maraton sizi bekliyor.

İzmir Yarı Maratonu, 10 Eylül (İzmir)

11’inci Uluslararası Dokuz Eylül İzmir Yarı Maratonu, pazar 8.00’de Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak İnciraltı Spor Tesisi güzergâhında koşulacak. 21K gerçekleşecek rota ‘İlk günkü heyecanla yeni bir yüzyıla’ motivasyonuyla koşulacak. Parkurda ilerledikçe Konak Pierre, Hasan Tahsin İlk Kurşun Anıtı ve Saat Kulesi’ni geçerek İzmir Marina, İnciraltı Kent Ormanı, Çakalburnu Lagünü ve İnciraltı Deniz Müzesi’nin önünden dönülecek.

Arnica Frig Ultra Maratonu, 16 Eylül (Afyonkarahisar)

Kale Yarışı (2K), 6K, 12K, 22K, 44K, 68K olmak üzere 6 farklı maratona katılmanız mümkün. 22K yarışı güzergahı şöyle:

  • Ayazini Köyü (0 km)

  • CP1 Avdaraz (3.6km)

  • CP2 Göynüş (7.6 km)

  • CP3 Aslantaş (11.7 km)

  • Finish Ayazini Köyü (22 km)

Ayvalık Yarı Maratonu, 17 Eylül (Balıkesir)

Bu yıl ilk kez düzenlenecek Ayvalık Yarı Maratonu’nda, 21K yarı maraton, 10K ve 5K koşu parkurları 1.000 sporcunun katılımıyla koşulacak. Koşu etkinliklerinin dışında organizasyon zumba, DJ performansı, çekilişler ve etkinlik alanı oyunlarıyla katılımcılara eğlenceli bir hafta sonu vaat ediyor. Yarışlar Sarımsaklı Plajı’nda Vilayetler Evi’nin yanından başlayacak. Parkur önce Şeytan Sofrası’ndan geçiyor ve Setur Ayvalık Marina’ya kadar uzuyor. Kayıt için son gün 13 Eylül.

Uluslararası Vestel Manisa Yarı Maratonu, 17 Eylül (Manisa)

Bu yıl ikincisi düzenlenecek Uluslararası Vestel Manisa Yarı Maratonu 21K, 10K, 10K Kurumsal ve 5K halk koşusunun yanı sıra yarı maratondan bir gün önce 16 Eylül Cumartesi çocuk koşusu (500 metre) gerçekleşecek. Koşu 17 Eylül Pazar 8.00’de Manisa’nın sembolik yapılarından Hükümet Konağı önünden başlayarak, Ulupark, Lale Meydanı, Manisa Organize Sanayi ve Vestel City içinden geçip yine Hükümet Konağı’nda sonlanacak. Kayıt için son gün 16 Eylül.

Uluslararası Likya Yolu Maratonu, 22-23 Eylül (Antalya)

Tarihi Likya Yolu’nun muhteşem doğasında Gelidonya Feneri ve Olimpos’un ruhunu keşfetmek, üstelik bunu Çıralı’dan Tekirova’ya uzanan bir rotada koşarak yaşamak en güzeli. Bu yıl 13’üncü kez gerçekleşecek Uluslararası Likya Yolu Maratonu, LYUM 57K, 37K ve 20K’dan oluşan üç farklı parkurla sporseverleri sınırlarıyla tanışmaya çağırıyor. Kayıt için son gün 18 Eylül.

Not: Takvime dair güncellemeler ve organizasyon detayları için ilgili etkinlik web sitelerini ziyaret ediniz.

Kaynak: HABER MERKEZİ