Türk mutfağında en sık tüketilen besinlerden biri olan biber, yemeklerimizin vazgeçilmezi arasında yer alıyor. Kurutulmuş ve taze halleriyle tüketilebilen biber, birçok çeşitte yetiştiği için birçok farklı yemekte de kullanılaibliyor. Doğrudan ana yemek malzemesi olarak da kullanılabilen biber, aynı zamanda birçok yemekte ve salatada da katkı ürünü olarak kullanılıyor. Acı ve tatlı türleri olan biber, hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor ve alternatif tıp alanında da kullanılıyor.

Adeta mucizevi bir besin olan biber, faydaları ile birçok hastalığın riskini azaltıyor ve bazı hastalıkların da tedavisi için kullanılıyor. C vitamini, demir, magnezyum ve kalsiyum gibi mineral ve vitaminleri bol bol içeren biber, aynı zamanda protein ve diyet lifleri bakımından da zengin bir içeriğe sahip olduğu için birçok kişinin diyet listesinde yer alıyor. Biberin yararları ve özellikle de sağladığı mineraller ve vitaminler, onu bir gıda ürünü olmakla birlikte adeta bir ilaç haline getiriyor. İşte detaylar…

BEYNİN İŞLEVLERİNİ SAĞLIKLI ŞEKİLDE ÇALIŞTIRIR

Evlerde dolaplarımızdan eksik olmayan biberin içerisinde bulunan karnosik asit sayesinde biber, hafızanın güçlenmesini sağlar. Beynin işlevlerini artıran ve bu işlevlerin sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesine yardımcı olan biber, parkinson ve unutkanlık gibi hastalıkların da riskini azaltıyor. İnsan vücudunda adeta koruyucu bir kalkan gibi görev gören biber, özellikle de kış aylarında sıkça görülen nezle ve grip gibi hastalıkların da önlenmesinde rol oynuyor.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ RAHATLATIR

Biber düzenli olarak tüketilmesi halinde sindirim sisteminin sağlıklı şekilde çalışmasını destekliyor. Gaz sorunu yaşayan, kabızlık rahatsızlığı olan kişilerde biber, sindirim sisteminin rahatlamasını sağlıyor ve bu sorunların giderilmesine yardımcı oluyor. Kanamaya karşı etkili olan biber, damarlarda görülen yumuşamayı da önlüyor.

Öte yandan biber, migren kaynaklı baş ağrılarının dinmesine yardımcı olurken, ciltte meydana gelmesi muhtemel olan sarkma ve kırışıklık sorunlarına karşı da etki gösteriyor. Fetüste ortaya çıkabilecek bozuklukları da önleyen biber, uzun süre tokluk hissi de sağlıyor.

Editör: Öyküm Yavuz