İlkokula başlama çağında olan bir bireyin en yüksek eğitim seviyesini tamamlayana kadar geçen süre, Muhtemel Eğitim Süresi olarak tanımlanır. Bu kapsamda her sene ülke düzeyinde MES verileri yayınlanır. UNESCO ve UNDP tarafından yayınlanan veriler ulusal politikalar başta olmak üzere pek çok alanda yol gösterici niteliğinde olurken bu sene ilk kez il bazında veriler yayınlandı.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılmış olan resmi açıklamada MES verilerine yer verildi. Söz konusu veriler kapsamında Uşak ilinin güncel eğitim süresi hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Türkiye İstatistik Kurumu, şehir geneli için hesaplanmış olan MES verilerinde gerilemenin olduğunu gözler önüne serdi.

5 YILDA 1 YIL KISALDI

Türkiye İstatistik Kurumu tarafın dan açıklanmış olan Muhtemel Eğitim Süresi verilerinde, ilkokul- yükseköğretim aralığının dikkate alınmış olduğu bilgisi kaydedildi. Söz konusu parametrenin Uşak’ta 2018 yılında kadınlar için 18,3 erkekler için ise 18,5 olarak hesaplanmış olduğunu belirten kamu kurumu, 2022 yılı verilerinde il bazında düşüş yaşandığını ifade etti. TÜİK’e göre 2022 yılında MES verisi kadınlar için 17,8, erkekler için ise 17,2 olarak hesaplandı. Bu verilere göre şehirde 5 yıl içerisinde eğitim süresinin 1 yıl kadar kısalmış olduğu görüldü.

İlkokul- ortaöğretim dönemine ilişkin Uşak bazlı MES verilerine bakıldığında 2018 yılında ortalama 12,7 yıl olarak hesaplanmış olan parametrenin 2022 yılında 12,5 olarak hesaplanmış olduğu kayda geçti.

EN YÜKSEK MES DEĞERİ İSTANBUL İLİNDE

Türkiye İstatistik Kurumu’nun il ve cinsiyet bazında hesaplamış olduğu MES verilerinde zirvenin İstanbul ilinde olduğu görüldü. İstanbul ili için hesaplanmış olan MES değerinin 20,3 yıl olduğunu belirten kamu kurumu, listenin üst sıralarında yer alan illeri ise şu şekilde paylaştı:

  • Karabük: 19,9 yıl

  • Ankara: 19,6 yıl

  • Bayburt: 19,5 yıl

MES değeri yani eğitim süresi en düşük olan iller ise 15,2 yıl ile Şanlıurfa ve Muş illeri olarak açıklandı.