Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen 32. Bilim Olimpiyatları’na Uşak’tan katılan üç öğrenci, ikinci aşama sınavına katılmaya hak kazandı.

Uşak Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, bu başarıyı kutlayan bir mesaj yayımladı.

Uşak Fen Lisesi öğrencileri, ulusal ve uluslararası bilim olimpiyatlarına hazırlık sürecinde önemli bir adım attı. Ortaokul ve lise öğrencilerinin temel bilimler ve bilgisayar alanlarına ilgilerini artırmak amacıyla 18 Mayıs 2024 tarihinde düzenlenen 32. Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavı’na 9 dalda 14,188 öğrenci başvurdu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda başarılı olan öğrenciler yaz okulu ve ikinci aşama sınavına katılmaya hak kazandı.

Coğrafya dalında Uşak Fen Lisesi öğrencileri büyük bir başarı gösterdi. Coğrafya öğretmeni Mehmet Karagöz’ün danışmanlığında sınava katılan 10. sınıf öğrencileri Mert Bilgehan Tetik, Ahmet Aybars Kavi ve 11. sınıf öğrencisi Kayra Sönmez, ikinci aşama ve yaz okuluna geçmeye hak kazandı. Bu öğrenciler, TÜBİTAK bünyesinde yürütülen 2248 Mentorluk Desteği Programından da yararlanacaklar. Türkiye genelinde ilk 50 öğrenci arasına giren bu öğrenciler, aldıkları eğitim sonrasında TÜBİTAK Türkiye Coğrafya Takımı içerisinde ülkemizi uluslararası yarışmalarda temsil edecekler.

Uşak Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, öğrencilerin başarısını kutlayarak şu ifadeleri kullandı: “TÜBİTAK tarafından düzenlenen 9 dalda 14,188 öğrencinin başvurduğu ‘32. Bilim Olimpiyatları Sınavı’nda birinci aşama sınavını geçerek yaz okulu ve ikinci aşama sınavına katılmaya hak kazanan Uşak Fen Lisesi öğrencilerimiz Mert Bilgehan Tetik, Ahmet Aybars Kavi ve Kayra Sönmez’i tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”

Editör: Ozan Yavuz