İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, dolandırıcıların Togg'un resmi sitesini birebir kopyalayarak ön sipariş başvurusu adı altında mağdurlardan 60 bin lira talep ettikleri ortaya çıktı.

Soruşturma sonucunda, dolandırıcılarla yapılan telefon görüşmeleri de dosyaya eklenerek detaylı bir inceleme gerçekleştirildi. Dolandırıcılar, Togg'dan olduklarını iddia ederek mağdurlardan 60 bin lira para transferi yapmalarını istediler.

kapadokyatogguşak

Telefon görüşmelerinden bir örnek:

"Merhaba, Togg'dan arıyoruz. Başvuru için son saat. Bu akşam saat 18.00'e kadar gönderdiğimiz hesap numaralarına 60 bin lira para transferi yapmanız gerekiyor."

Parayı gönderen mağdurların telefonlarına daha sonra yanıt verilmedi. Sahte olduğunu fark eden 4 mağdur, suç duyurusunda bulunarak soruşturmanın başlatılmasını sağladı.

Soruşturma kapsamında yapılan incelemeler sonucunda, dolandırıcıların kullandığı banka hesaplarına yapılan para transferleri takip edildi. Vedat isimli bir şüpheliye ulaşılırken, şüphelinin evinde yapılan aramada Togg'un sahte sitesine ait vergi levhası, Ticaret Odası kayıt evrakları ve dekontlar ele geçirildi.

toggusak

Şüpheli, ifadesinde maddi durumu nedeniyle aylık 15 bin lira karşılığında adına şirket kurulmasını ve banka hesaplarının kullanılmasını kabul ettiğini iddia etti. Ancak hesapların kontrolünün kendisinde olmadığını, bir başka kişi olan Berin'in hesapları yönettiğini belirtti.

togg-mavi-usak-olay

Soruşturma sonucunda adlarına hesap açtırılan başka kişiler de tespit edildi. İfadeler doğrultusunda, banka veya kredi kurumları kullanılarak gerçekleştirilen dolandırıcılıkları organize ettikleri belirlenen 6 şüpheli hakkında dava açıldı. 4'ü tutuklu olan 6 şüpheli, 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.