Son Pew Research anket verilerine göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan kullanıcıların yaklaşık yarısı, haberleri TikTok platformundan takip ediyor. 2020 yılında yüzde 22 olan bu oran, 2023 yılında yüzde 43'e yükselerek tam iki katına çıktı.

Facebook Haberde Zirvede 

Facebook'un hala haber tüketimi için en popüler sosyal medya platformu olduğu belirtilirken, ABD'li her 10 yetişkinden yaklaşık üçü haberleri Facebook üzerinden takip ediyor. Ancak TikTok, 2018'den bu yana popülerliğini sürekli artırarak diğer tüm platformları geride bırakma eğiliminde.

Pew Research'e göre, 2020'de TikTok kullanıcılarının yüzde 22'si uygulamadan haberleri takip ediyordu. Bu oran, 2023'te yüzde 43'e yükselerek dikkat çekici bir artış gösterdi. Aynı araştırmaya göre, yaklaşık yüzde 25'i haberleri YouTube'dan, diğer bir yüzde ise Facebook'un yanı sıra Instagram, TikTok ve Twitter (X) gibi platformlardan takip ediyor.

TikTok'un popülaritesinin artış göstermesi, platformun 2018'de dünya çapında piyasaya sürülmesinden bu yana devam ediyor. Çin'de 2016'da ortaya çıkan uygulama, ABD'de bazı gizlilik endişelerine rağmen geniş bir demografik kitlesi tarafından benimsenmiş durumda.

Kaynak: Hava Aksu