Çekimleri bir süre önce Uşak’ın çok çeşitli alanlarında tamamlanan ‘Kiraz Çiçekleri’ isimli şarkının video klibi, geçtiğimiz günlerde Gökhan Türkmen’in hayranlarının beğenisine sunuldu. Ünlü şarkıcının video klibi için Uşak’ın doğal güzelliklerinin olduğu alanları tercih etmesi, Uşaklı yetkililerin yüzlerini de bir hayli güldürdü. Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, bölgenin tanıtılmasına katkıda bulunan Gökhan Türkmen’e ve ekibine teşekkürlerini iletti.

Klibin yayınlanmasının ardından Uşak’ın doğal güzelliklerine yönelik ilgi arttı. Taşyaran Vadisi, Blaundos Antik Kenti ve Ulubey Kanyonları arama motorlarına sık sık konu olmaya başladı.

UŞAK TAŞYARAN VADİSİ

Uşak- İzmir karayolu üzerinde bulunan Taşyaran Vadisi, şehir merkezine yaklaşık olarak 45 km uzaklıktadır. Tektonik hareketler, rüzgar ve su sonucunda oluşmuş olan vadi, farklı renkli kayalar ile kaplıdır. Gediz Nehri, vadinin de dahil olduğu Gediz Havzası’nın ilgili kesiminde kayaları yararak özel bir kanyonun oluşmasını sağlamıştır.

Taşyaran Vadisi’nde bulunan kayalıklara ‘Gnays’ ismi verilmektedir. Tortul veya magmatik kayaçların başkalaşıma uğramasından ötürü meydana gelen metamorfik kayaçlar, zaman içerisinde yüzeye kadar çıkmıştır. Vadide yer alan akarsu kış aylarında buz tutar. Ege Bölgesi’nde bulunan bir akarsuyun buz tutması, Uşak ilini özel kılmaktadır.

Taşyaran Vadisi Tabiat Parkı’nda seyir terası, piknik alanları, tuvaletler, gözlem kulesi, cafeler bulunur. Girişten vadiye merdiven aracılığı ile inilmektedir. Vadide yaklaşık olarak 2 bin 500 metrelik bir yürüyüş güzergahı bulunur.

BLAUNDOS ANTİK KENDİ VE ULUBEY KANYONLARI

Büyük İskender’in Anadolu Seferleri’nden sonra Makedonya’dan gelenler tarafından kurulan Blaundos, Uşak’ yaklaşık olarak 40 km’lik mesafede yer alan Ulubey ilçesinin Sülümenli Köyünde bulunur. 1. Derece sit alanı olarak tescil edilmiş olan alan derin vadiler ile çevrili bir yarımada üzerinde yer almaktadır. Antik kendin önemli yapıları arasında tapınaklar, kale, stadyum, kaya mezarlıkları ve tiyatro bulunur.

Dünyanın en uzun ikinci kanyonu olarak bilinen Uşak Ulubey Kanyonu, yer yer 140 ila 170 metre arası derinliğe sahiptir. Kanyonun zemininden Banaz Çayı ve Dokusele Deresi geçmektedir. Kanyonun uzunluğu ise 77 kilometre olarak kayda geçmiştir. 100 ila 500 metre arası genişliği bulunan kanyonda Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden birçok yapıya rastlamak mümkündür.