Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan yapılan duyuruya göre Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) birinci taksitinin ödeme süresi uzatıldı. GİB’in resmi web sitesinden son dakika açıklaması olarak duyurulan karar araç sahiplerini yakından ilgilendiriyor. Peki, ek MTV ödemesi nereden yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı, ek MTV'nin birinci taksit son ödeme süresiyle ilgili son dakika açıklaması yaptı: “Bakanlığımızca yapılan değerlendirmeler neticesinde, 7456 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin (5) numaralı fıkrası hükmü uyarınca 31 Ağustos 2023 Perşembe günü sonuna kadar ödenmesi gereken ek motorlu taşıtlar vergisinin birinci taksitinin ödeme süresi 06 Eylül 2023 Çarşamba günü sonuna kadar uzatılmıştır.”

EK MTV SON ÖDEME GÜNÜ UZATILDI

Gelir İdaresi Başkanlığı, ek MTV'nin birinci taksit son ödeme süresinin 6 Eylül'e uzatıldığını açıkladı. Bunun üzerine vatandaşlar “Ek MTV nasıl, nereden ödenir?” sorularıyla araştırmaları hızlandırdı. Normal şartlarda 31 Ağustos 2023’te sona erecek olan ek Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri alınan kararla 6 Eylül 2023 tarihine ertelendi. Araç sahiplerinin bu tarihe kadar ek MTV ödemelerinin 1. taksitini yatırması gerekiyor.

EK MTV ÖDEMESİ NEREDEN YAPILIR?

Ek MTV ödemeleri Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden yapılabiliyor. Bunun dışında İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulamasından, anlaşmalı bankaların kredi ve banka kartıyla banka hesabından ek MTV ödenebilir. Ayrıca, vergi dairesi veznelerine, PTT şubelerine de ödeme yapılabilecek.

Hatırlanacağı üzere 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle mücbir sebep ilan edilen şehirlerde kayıtlı olan taşıtlar için ek MTV ödemesi muaf tutuldu. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın son dakika duyurusuna göre ek MTV son ödeme günü 6 Eylül’e uzatıldı. Bu tarihe kadar ek MTV'yi ödemesi yapmayanlar, trafikten çekme, hurdaya ve yurt dışına çıkarma nedeniyle tescil kaydı kapatma işlemlerini gerçekleştiremeyecek.

Editör: Ozan Yavuz