Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Borsa İstanbul 150. Yıl Gong Töreni'nde yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisinin başarı grafiğini paylaştı.

Son 21 yılda Gayrisafi Yurt İçi Hasıla'nın (GSYH) 238 milyar dolardan 1,1 trilyon dolara yükseldiğini belirten Şimşek, bu süre zarfında Borsa'nın piyasa değerinin de 10,5 kat arttığını açıkladı.

Konuşmasında, borsanın küçük birikimlerin menkul değerlere dönüştürülerek yatırımlara yönlendirilmesinde önemli bir rol oynadığını vurguladı.

mehmet-simsek-2-usakolay

 Türkiye Ekonomisinin Büyüme Başarısında Rekorlar Kırıldı

Önümüzdeki dönemde Orta Vadeli Program'ın hedeflerini gerçekleştirerek firmaların uzun vadeli sermaye kaynaklarına daha güçlü erişim sağlanacağını belirten Şimşek, enflasyonun tek haneli rakamlara düşmesinin firmalar için maliyetleri düşürerek küresel rekabet avantajı sağlayacağını ifade etti.

borsa2-usak-olay

Ancak, Bakan Şimşek, borsanın bir oyun alanı olmadığını vurgulayarak, yatırımcılara dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu. Sermaye piyasalarının sağlıklı işlemesinin, firmaların sağlıklı finansmana erişimini güvence altına alacağını belirtti.

Şimşek, aylık enflasyonda ivme kaybı olduğunu söyledi ve bu durumun 2024'te daha da ivme kazanacağını öne sürdü. Son olarak, birikimlerin yatırım, istihdam, üretim ve ihracata yönlendirilmesi için fiyat istikrarının önemine vurgu yaparak, ekonominin dünya genelinde daha hızlı büyüyeceğini ve sürdürülebilir yüksek büyümenin temellerinin sağlıklı atılacağını dile getirdi.

borsa-halkarz-usak-olay