Kömürün ton fiyatı, kış sezonu öncesinde merak konusu oldu. 1 ton ithal kömürün fiyatı, 2023 yılında arttı. Türkiye genelinde kullanılan ithal kömürlerin fiyatında yaşanan artış sonrası, yeni kış sezonu öncesi ceviz kömür ve fındık kömür ton fiyatları da merak konusu oldu. Bölgelere göre fiyatları da değişebilen kömürün ton fiyatı ne kadar oldu? Çeşitli kullanım alanlarına göre türleri farklılık gösteren kömürlerin, fiyatları da ton başına farklılık gösterebiliyor.

Türkiye’de 2023 yılında 1 ton kömür fiyatı kış sezonunda ortalama 7.000 TL seviyesine ulaştı. Seçim öncesinde, yaz döneminde ise kömürün ton fiyatlarında düşüş kaydedildi. Bireysel kullanımlarda tercih edilen ceviz kömür fiyatı geçen sene ise 5.000 TL seviyesinde seyrediyordu ve bu yıl yaz döneminde ve seçim zamanında, 4.000-4.500 TL seviyelerine kadar geriledi. Ancak yaklaşan kış sezonu ile birlikte kömür fiyatlarında yeniden artış yaşandı. Uşak’ta kömürün ton fiyatı ne kadar oldu? İşte detaylar…

CEVİZ KÖMÜR TON FİYATI NE KADAR?

Yeni kış sezonu öncesinde kömür fiyatlarında hareketlilik başladı. Kışa hazırlık yapan vatandaşlar, türlerine göre kömür fiyatlarını araştırmaya devam ediyor. Vatandaşların bireysel olarak, sobalarda kullanmayı tercih ettiği ceviz kömür ton fiyatı geçen sene 5.000 TL seviyesindeydi. Seçim zamanı bu fiyat seviyesi 4.000-4.5000 TL seviyesine kadar geriledi. Yeni kış sezonu öncesinde ise ceviz kömür ton başına fiyatı 5.500 TL seviyesine ulaştı.

FINDIK KÖMÜR TON FİYATI NE KADAR?

Bir diğer yandan apartmanlarda merkezi ısıtma sistemleri ve buna benzer alanlarda sıklıkla tercih edilen fındık kömürün ton başına fiyatı, geçtiğimiz yıl 5.200 TL seviyelerine ulaşmıştı. Seçim zamanı ve yaz döneminde benzer şekilde 4.000-4.500 TL seviyelerine gerileyen fındık kömür ton fiyatı, yeni kış sezonu öncesinde ton başına 5.700 TL seviyelerine kadar yükseldi.

Kış sezonunun gelmesiyle birlikte Türkiye genelinde kömür fiyatlarında da artış yaşanabileceği belirtiliyor.

Kaynak: UŞAK OLAY