Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (Türkşeker), sessiz sedasız uyguladığı zam politikasına kaldığı yerden devam ediyor. Firmanın şeker fiyatına yaptığı kademeli zamlar hız kesmedi. Türkşeker, mayıs ayından bu yana şeker fiyatına belirli aralıklarla toplamda 9 kez zam yaptı. Giderek artan şeker fiyatlarına bir zam daha yapıldı.

Türkşeker, şeker fiyatına mayıs ayından beri kademli olarak yüzde 30 oranında zam yaptı. KDV hariç 24 TL’den sattığı şeker fiyatını 25 TL’ye çıkartan Türkşeker, 1 Eylül’de fiyatları 27 TL’ye yükseltecek. Bu zamla birlikte 8 Mayıs 2023 tarihinde 18.5 TL olan şeker fiyatı Eylül başında 27 TL olacak. Şeker fiyatlarındaki artış sessiz sedasız sürüyor.

TÜRKŞEKER’İN ZAM ŞOVU SÜRÜYOR

Türkşeker’den gelen açıklamaya göre KDV hariç kg fiyatı 24 TL olan toptan şeker satış fiyatına yüzde 4.2 oranında bir zam daha yapıldı. Böylelikle şeker fiyatı 25 TL’ye yükseldi. Kampanya dahilinde indirimli şeker satışları ise 31 Ağustos 2023 tarihinde sona erecek. Türkşeker, yüzde 4.2 zamlı şeker satışında ara sipariş ile talep toplamaya başladı.

Türkşeker’in talep topladığı bu dönemde talebin ne kadarını karşılayacağı henüz bilinmiyor. Şeker zammı bununla sınırlı kalmadı. Şirketten yapılan duyuruda, indirim 31 Ağustos 2023 tarihinde bittikten sonra şeker fiyatı yeniden artacak. 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren toptan şekerin kg fiyatı indirimsiz olarak KDV hariç 27 TL’den satılacak.

UŞAK'TA SON 4 AYDA YÜZDE 46 ZAM YAPILDI

Uzmanlar Türkşeker’in son dönemde kademeli zam yapma politikasını değerlendirdi. Buna göre şirket son 10 gün içinde şeker fiyatına sessiz sedasız yüzde 8 oranında bir artış yaptı. Böylelikle son 4 ayda şeker fiyatları 11 kez değişmiş oldu. Şirketin zam politikasına göre 8 Mayıs'ta 18.5 TL bandındaki şekerin fiyatı Eylül başında 27 TL'ye çıkacak. Böylelikle, Uşak'ta şekere  gelen zamlar sonrasında 4 ayda yaklaşık yüzde 46 oranında zam yapılmış olacak.