Uzun bir süredir yukarı yönlü hareketler sergileyen dolar kuru hem diğer döviz kurlarını hem de altın fiyatlarını doğrudan etkileyerek gündelik hayat şartlarının giderek ağırlaşmasına yol açıyor. Gıdadan otomotive tüm hizmet sektörlerinde zamlı fiyat listeleri gözlemlenirken bu süreçte küresel çapta yaşanan bazı gelişmeler de ülkemiz ekonomisini olumsuz etkiliyor.

Ülke içinde ve küresel çapta yaşanan gelişmeler neticesinde tüm hizmet sektörlerinde değişen fiyat listeleri tüketicilerin omuzlarındaki yükü ağırlaştırırken bu süreçte özellikle benzin ve motorin fiyatlarına yansıyan fiyat artışları şok etkisi yarattı. Rusya- Ukrayna savaşından etkilenen ardından da döviz kurları doğrultusunda yükselen benzin ve motorin fiyatları, son olarak İsrail- Filistin savaşının başlaması ile birlikte yakın takip altına alındı.

Haftalarca çok çeşitli faktörler doğrultusunda arka arkaya zamlar alan benzin ve motorin fiyatları, ekim ayının başında indirimler ile müjdelendi. Uzun bir süre boyunca indirim müjdesi bekleyen araç sahipleri değişen fiyat listelerini fırsat bilerek akaryakıt istasyonlarına akın ederken son gelişmeler tüketici yine hayal kırıklığına uğrattı. Yaklaşık olarak 10 gün önce başlamış olan İsrail- Filistin savaşı, brent petrol fiyatını da burdu. Bu durumun, motorin zammını da beraberinde getireceği ortaya çıktı.

BU GECE POMPAYA YANSIYACAK

Son zamların ardından 40 TL seviyesini aşarak dizel araç sahiplerinin bütçelerini sıfırlayan motorin, ekim ayının başında indirim ile müjdelendi. Yapılan indirimin ardından 37- 38 TL seviyesine gerileyen motorin, bugün yeni bir gelişme ile gündeme geldi. Savaşın etkisi ile 91 dolar seviyesini aşan brent petrol sebebi ile motorin zammı hazırlıklarının başladığı öğrenildi.

Sektör kaynaklarından alınan bilgilere göre brent petrolün etkisi ile Uşak’ta ve diğer illerde motorin fiyatları değişecek. 16 Ekim Pazartesi gecesinden itibaren geçerli olmak üzere motorin fiyatı 2 TL 23 kuruş tutarında artacak.

16 EKİM UŞAK BENZİN, MOTORİN VE LPG FİYATLARI

Ekim ayının başında yapılan indirimlerin ardından Uşak adına belirlenmiş olan benzin, motorin ve LPG fiyatları şu şekilde açıklandı:

- Uşak motorin fiyatı: 38,24 TL

- Uşak benzin fiyatı: 34,51 TL

- Uşak LPG fiyatı: 18,22 TL