Sarımsak tüketmek, çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. Örneğin, sağlıklı yumru bağırsak florasının çeşitliliğini artırır, ayrıca yüksek tansiyonu düşürmede son derece etkilidir ve düşürür. Doğal yöntemler kullanarak sağlığına dikkat edenler Sarımsak tansiyonu düşürür mü? Tansiyon için sarımsak nasıl kullanılır? Sarımsak tansiyonu düşürür mü, yükseltir mi? Düşük tansiyona sarımsak iyi gelir mi? gibi aramalar yapıyorlar...

Sarımsak sadece yaygın olarak kullanılan bir baharat değil, aynı zamanda allisin, ajoen, esansiyel yağlar, flavonoidler, vitaminler ve mineraller gibi bileşenleri sayesinde sağlık açısından geniş kapsamlı faydaları olan tıbbi bir bitkidir.

Kan pıhtılarını, felçleri ve kalp krizlerini önler

Sarımsak gibi birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olur. Enflamasyon, mantar enfeksiyonları ve kan lipitleri değerlerini artırır. Ayrıca sarımsak, kan basıncını düşürmede çok etkilidir ve ayrıca atardamarların daralması ve sertleşmesi olan aterosklerozu azaltır.

Sarımsağın bileşenleri artan kan lipit seviyelerini düşürmek için aterosklerozda faydalıdır. Sarımsak ayrıca trombositlerin kanda birbirine yapışmasını önleyebilir, bu da kan pıhtılarına katkıda bulunur, bu da yüksek tansiyona, felçlere ve kalp krizlerine katkıda bulunur.

Sonuçları İngilizce yayınlanan Deneysel ve Terapötik Tıp dergisinde yayınlanan bir meta-analizde uzmanlar, sarımsak alımının kan basıncı üzerindeki kesin etkilerini incelediler.

Neredeyse ilaçlar kadar etkili

Ekip, araştırma için 1955'ten 2018'in sonuna kadar yayınlanan çeşitli araştırmaların sonuçlarını değerlendirdi. Sarımsağın hipertansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürmedeki etkinliğinin sarımsağınkiyle hemen hemen aynı olduğu bulundu. Antihipertansif ilaçlar karşılaştırılabilir.

Katılımcılar tarafından elde edilen kan basıncında azalma, kardiyovasküler hastalık riskinde yüzde 16 ila 40 azalma ile azalma olduğu gözlemlendi. 

Sarımsak içinde bulunan bileşikler yardımıyla kardiyovasküler sağlığı iyileştirmek mümkündür. Sarımsak Arter sertliği azaltır, artan kolesterol seviyeleri düşürür ve oluşumu kan pıhtılarını engeller.

Bağırsak florasının çeşitliliğini geliştirir

Ekip, sarımsağın da bağırsak sağlığı ve bağırsak florası sahip olmak için yararlı etkilerinin olduğunu ekliyor. . Sağlıklı yumru, prebiyotik özellikleri sayesinde bağırsak sağlığı ve bağırsak florasını da arttırır. Mikrobiyal çeşitlilik bağırsak florasının daha yüksek olmasına neden olur. mikrobiyal zenginlik ve bir daha yüksek çeşitlilik ifade eder.

Uzmanlar, meta-analizlerinin sonuçlarına dayanarak, sarımsak özünün tek başına veya ek olarak kullanılabileceğine inanıyor. Kan basıncını düşürmek için tedavi edici birçok avantajı kullanılabilir. Bunun neticesinde  kardiyovasküler sağlığa sebep olur.

Kaynak: HABER MERKEZİ