Samsung Electronics, şirketin yapay zeka (AI) vizyonuyla geliştirilen yeni Bespoke AI Serisi'ni tanıttı.

Markadan yapılan açıklamaya göre, aynı gün içerisinde Seul, Paris ve New York'ta düzenlenen "Welcome to BESPOKE AI" etkinliklerinde, Samsung'un yapay zeka vizyonuyla geliştirilen serinin lansmanı gerçekleştirildi.

Dahili wi-fi, dahili kameralar, yapay zeka çipleri ve SmartThings uygulaması uyumluluğuyla Samsung Bespoke AI Serisi ev aletleri, akıllı bir evin temelini oluşturan ileri seviye özellikler ve gelişmiş ekosistem bağlantı özellikleri sunuyor.

Serinin bazı ürünlerine eklenen gömülü 7 inç LCD ekran "AI Home", ekosistemin tamamında cihazları kumanda edebilme olanağı sağlıyor.

Buzdolabı, indüksiyonlu ocak ve çamaşır makinesine eklenen ekranlarla Bespoke AI Serisi ev aletleri, SmartThings aracılığıyla ekosisteme bağlı diğer Samsung cihazlarına kolay erişim sunuyor.

AI Home'da, kullanıcılara evin tamamının üç boyutlu görünümünü sunan ve ekosisteme bağlı tüm cihazları kolayca bulmalarını ve kontrol etmelerini sağlayan 3 boyutlu harita görünümü özelliği bulunuyor.

Bu sayede, kullanıcılar mutfakta yemek pişirirken mutfak çok sıcak olduğunda ocağın üzerindeki tencere ve tavaların başından ayrılmadan indüksiyonlu ocakta bulunan AI Home ekran üzerinden evdeki klimayı çalıştırabiliyor.

Kullanıcı çamaşır yıkarken, oturma odasında bulunan robot elektrikli süpürgeyi, bulunduğu yerden ayrılmak zorunda kalmadan çamaşır makinesinin üzerindeki AI Home ekranından başlatabiliyor.

Mobile Smart Connect özelliği, kayıtlı cihazlarla yakın mesafedeyken kullanıcıların akıllı telefonlarına uyarılar gönderiyor. Bu anlık bildirimlerde, cihazın temel işlevlerinin doğrudan telefon üzerinden kumanda edilmesine olanak tanıyan hızlı kontrol menüsü bulunuyor.

AI Zemin Algılama, temizlenecek zeminin türünü algılıyor. Halılar algılandığında, robot süpürge paspasını kaldırıp kaldırmayacağına veya ıslak paspasıyla halıyı kirletmemek için paspası istasyonunda bırakıp bırakmayacağına kendi kendine karar verebiliyor.

Bespoke Jet Bot Combo AI, toz torbasının boşaltılması, su tankının yeniden doldurulması, paspasın yıkanması ve yoğun buharla temizlenmesi gibi cihazın otomatik bakımı için yeni özellikler getiren Clean Station Steam+ özelliğine sahip.

Samsung, bu yıl içinde ev aletlerine üretken yapay zekayı nasıl uygulayacağını dair planlarını da paylaştı. Samsung'un sesli asistanı Bixby bu konuda kilit bir rol oynayacak.

Etkinlik maratonunu Seul'deki "Welcome to BESPOKE AI" medya etkinliğinin açılışını yaparak başlatan Samsung Electronics Üst Yöneticisi (CEO) ve Cihaz Deneyimi (DX) İş Birimi Başkanı Jong-Hee (JH) Han, Samsung markalı ev aletlerinin yalnızca olağan görevlerde üstün performans göstermekle kalmadığını, yapay zeka uygulandığında daha önce hayal edilen performansın da ötesine geçebileceğini belirtti.

JH Han, "BESPOKE'u ilk defa tanıttığımız 2019 yılından günümüze, Samsung Electronics evlerde kullanılan cihazların her kullanıcının evine ve yaşam tarzına en iyi uyumu sağlayacak şekilde nasıl kişiselleştirilebileceğini gösterdi. Aradan geçen 5 yılın ardından, tüketici deneyimini bir üst seviyeye taşıyan gelişmiş bağlantı ve yapay zeka yetenekleri aracılığıyla Bespoke Serisi'nin birikiminin üzerine yeni özellikler koyan bu serimizle beraber yapay zeka vizyonumuzu da paylaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Bespoke AI Serisi'nin üyesi AI Family Hub özellikli 4 Kapılı French Door Buzdolabı, küresel güvenlik bilimi öncüsü UL Solutions tarafından IoT güvenlik yetenekleri bakımından "Elmas" derecelendirmesi verilen sektördeki ilk ürün oldu.

Kaynak: aa