Kendimizin, çocuklarımızın ve diğer yakınlarımızın canlarını emanet ettiğimiz hekimler, son dönemlerde istenmeye durumlar ile karşı karşıya gelmeye devam ediyor. Türkiye’nin çok çeşitli yerlerinde gelişen şiddet durumları ile sık sık gündeme gelen hekimler sağlıkta şiddetin sona ermesi adına suçlulara karşı ağır yaptırımların uygulanması gerektiğini ve ek önlemlerin alınması gerektiğini savunurlarken geçtiğimiz günlerde istenmeyen bir olay daha meydana geldi.

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde hizmet veren Fatih Aile Sağlığı Merkezi’nde 3 aile hekimi, hasta yakınları tarafından darp edildi. Türkiye’nin gündemine düşen bu olay utanç tablosuna eklenirken sendika yetkilileri harekete geçti. Edinilen bilgilere göre Birlik ve Dayanışma Sendikası Türkiye genelinde iş bırakma kararı aldı.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NI İŞARET ETTİ

Son olarak Kocaeli’de hasta yakınları tarafından darp edilen 3 aile hekimi, sendika yetkililerini harekete geçirdi. Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Dr. Derya Mengücük, Sağlık Bakanlığı’nın sağlıkta şiddet ile ilgili net ve açık bir atması gerektiğini belirtti. Alınacak olan kararların bakanlık tarafından ödün verilmeden uygulanması gerektiğini belirten Mengücük, ‘Sadece tweet atarak değil, uygulamalılar. Şiddet varsa, hizmet yok’ ifadelerini kullandı.

5 GÜNLÜK İŞ BIRAKMA EYLEMİ

Hekimlerin can güvenliklerinin sağlanması gerektiğini belirten Dr. Mengücük, Sağlık Bakanlığı’nın bu tür önlemleri almak ile yükümlü olduğunu ifade etti. Son olayların ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın şiddeti kınadığını ifade eden Mengücük, şiddet olaylarının artmaya devam ettiğini hatırlattı.

‘Vahşice’ darp edilen meslektaşlarına geçmiş olsun dileklerini ileten Dr. Mengücük, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Soruyorum; ‘Sağlıkta Şiddet Sona Ersin’ demesi gereken bizler miyiz? Bizler her seferinde burada toplanıp sağlıkta şiddetin insanlık dışı olduğunu, çağdaş, medeni, bilimsel bir sağlık sisteminde asla yeri olmadığını sağlık bakanına, sağlık bakanlığına söylemek zorunda mıyız?”

Sağlıkta şiddet durumlarına karşı gösterecek tahammüllerinin kalmadığını ifade eden Mengücük, şu an için 5 günlük iş bırakma eylemi yapacaklarını bildirdi. Sendika başka, gerekli tedbirlerin alınmaması ve şiddet olaylarının devam etmesi durumunda iş bırakma sürelerinin artacağını da belirtti.

Kaynak: UŞAK OLAY