Papatya çayı genelde sakinleştirici özellikleriyle en çok tüketilen bitki çaylarından biri olarak öne çıkıyor. Bilinen bu faydalarının yanı sıra saçlar için de mucizevi etkileri olduğu ortaya çıktı. Özellikle iltihaplı ciltler üzerinde oldukça faydalı olan papatya suyu, soğuk algınlığı gibi kış hastalıkları üzerinde de faydası olduğu biliniyor.

Kozmetik alanında da günümüzde sık sık kullanılmaya başlayan papatya, özellikle kadınlar tarafından saç rengini açma amacıyla da kullanılıyor. Papatya suyunu saçlarınıza uygulayarak saç dökülmesinin önüne geçebilir ve daha birçok faydasından yararlanabilirsiniz.

PAPATYA SUYUNUN SAÇA FAYDALARI NELER?

Papatya suyunun doğru şekilde uygulanması ile saçlarda ciddi faydalarının olduğu biliniyor. Genelde kadınlar saç rengini açmak için bu yöntemleri tercih ediyorlar. Buna ek olarak saçların daha parlak ve sağlıklı görünmesi için de papatya suyunun faydalarından yararlanmak mümkündür.

Saç dökülmesine de fazlasıyla iyi geldiği aktarılan papatya suyunun zayıflamaya başlayan saçları güçlendirdiği de bilinen bir gerçektir. Saç rengini açmada da geleneksel bir yöntem olan papatya suyunun saçlara faydası saymakla bitmiyor.

PAPATYA SUYU SAÇLARA NASIL UYGULANMALIDIR?

Papatya suyunun saça faydalarından yararlanmak için öncelikle papatya suyunu doğru şekilde hazırlamanız gerekecektir. Küçük bir tencere içine 10 – 15 adet kurutulmuş papatya çiçeğini ya da 8 papatya çay poşetini küçük bir tencere içine attıktan sonra üstünü geçecek kadar su dökülmesi gerekiyor. Kaynayana kadar karıştırdıktan sonra 15 dakika bekleterek papatya suyunu hazırlayabilirsiniz.

Papatya suyunu saçlara uygulamak için birçok yöntem denenebilir. Bu yöntemler ise kısaca şöyledir:

- Şampuanın içine 5 – 6 kaşık ölçüsünde papatya suyu ekleyerek saç renginin açılması için kullanılabilir.