Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’yi ziyaret etmekten vazgeçmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’ya bir ziyaret yapabileceği gündeme gelmişti. Ağustos ayı içinde ziyaret edeceği iddia edilen Putin’in bu ziyaret kararından vazgeçmesinin nedenleri ise merak ediliyordu.

ABD’nin önde gelen basın kuruluşlarından Bloomberg ise Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırarak aktardığı bir habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelecek hafta Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşme yapacağı ifade edildi.

KARADENİZ TAHIL GİRİŞİMİ MASAYA YATIRILACAK!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’da Putin ile bir görüşme yapacağına dair basında çıkan haberler sonrasında önemli konu başlıklarının neler olacağı da merak edilmeye başladı. Hindistan’da yapılacak G – 20 zirvesinden önce Rusya’ya bir ziyaret gerçekleştirebileceği yönünde iddialar dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinde ise temel konunun Karadeniz Tahıl Girişimi olduğu ifade ediliyor. Bu girişimi canlandırmak için Putin ile bir görüşme yapması beklendiği ifade ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özellikle geçtiğimiz haftalarda Macaristan ziyareti sonrasında fırsat bulması halinde Rusya Devlet Başkanı Putin ile yüz yüze görüşebileceğini ve yakında Dışişleri Hakan Fidan’ın da Rusya’ya gideceğine işaret etmişti. Rusya Devlet Başkanı Putin’in gelmekten vazgeçmesinin ardından özellikle Karadeniz’deki tahıl girişiminin canlandırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bir ziyaret yapılmasının uzun süredir beklendiği aktarıldı.

KREMLİN’DEN ERDOĞAN AÇIKLAMASI!

Konuya ilişkin her iki taraftan da önemli açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son olarak Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Putin ile Erdoğan arasındaki görüşmenin yakın zamanda gerçekleşeceği ifade edildi. Bu konuda bilgilendirme yapılacağının da altını çizdi.

Türkiye’den ise AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Erdoğan’ın Rusya ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Basında yer alan haberlere göre ise görüşmenin 8 Eylül’de gerçekleşeceğine dair iddialar gündemde geldi. İki liderin görüşmesi hakkında henüz net bir tarih verilmedi ancak beklentiler Eylül ayının ilk haftalarında görüşmenin olabileceği yönünde.