Son dönemlerde ekonomi piyasalarında gözlenen olumsuz gelişmeler birçok hizmet sektöründe zamlı fiyat listelerinin ortaya çıkmasına yol açtı. Gıdadan teknolojiye milyonlarca tüketiciye hizmet sunan sektörlerde ciddi fiyat değişiklikleri gözlemlenirken özellikle otomobil sektöründe yaşanan fiyat artışları bakanlığın radarına takıldı. Haksız kazanç elde etmek isteyen bazı kişi ve kurumların önüne geçebilmek amacı ile denetim mekanizmalarını devreye alan Ticaret Bakanlığı’nın yeni uygulamalar üzerinde de çalıştığı bilinirken farklı kurumlara yönelik de soruşturmalar hız kazandı.

Otomobil, gıda, emlak gibi sektörlere yönelik denetimler ve yeni uygulamalar devam ederken bir haber de su sektöründen geldi. Edinilen bilgilere göre Rekabet Kurumu, Uşak’ta ve diğer illerde hizmet veren iki dev su firması hakkında soruşturma başlattı.

DEV SU FİRMALARINA REKABET KURUMU’NDAN SORUŞTURMA

Rekabet Kurumu’ndan yeni bir haber geldi. Edinilen bilgilere göre senelerdir hem Uşak’ta hem de diğer illerde hizmet veren iki dev su firması hakkında kurum yetkilileri tarafından soruşturma başlatıldı.

Gündeme bomba gibi düşen gelişmeye göre Rekabet Kurumu Pınar Su ve İçecek Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Erikli Su ve Meşrubat Sanayi ve Ticaret A.Ş. hakkında ‘Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’ kapsamında ortaya atılan iddiaları değerlendirmek üzere soruşturma başlattı. Pınar ve Erikli markalarının rekabet ile ilgili kanunu ihlal edip etmediklerini belirlemeye yönelik kapsamlı bir inceleme yürütülüyor.

BİR SORUŞTURMA DA BUZDAĞI SU’YA

Pınar ve Erikli hakkında başlatılmış olan soruşturmaların yanı sıra Buzdağı Su tarafında da bir gelişme yaşandı. Edinilen bilgilere göre Rekabet Kurumu Susa Gıda Malzemeleri Pazarlama Ticaret A.Ş. (Buzdağı Su) hakkında da soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında şirketin, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediği araştırılacak.

Rekabet Kurumu’ndan gelen bilgiye göre soruşturma kararları teşebbüslerin kanunu ihlal ettiği ve yaptırımlar ile karşı karşıya kalacakları anlamını taşımaz. Söz konusu soruşturmalar rekabetin korunması ve haksız rekabetin önüne geçilmesi amacı ile bir önlem olarak uygulanır.  Sonuçlar, soruşturma sürecinin tamamlanmasının ardından duyurulur.