Şirketten yapılan açıklamaya göre, Şubat ayına dair verilen yer aldığı raporda, Şubat ayı 2. el araç arzı ocak ayına göre yüzde 3 artış kaydetmesine rağmen piyasanın satış beklentisini karşılamadı.

Ocak ayında 0 km otoda geçen yıla göre yüzde 56 yükselen satışlar, şubat ayında 106 bin satış adedi ile önceki aya göre yüzde 30,6 artış gösterdi ve Şubat ayı düzeyindeki en yüksek seviyeye ulaştı.

Ocak-Şubat ayı toplamında ise bir önceki yıla göre yüzde 0,6 artış gerçekleşti.

Sıfır km araçlarda yapılan cazip kampanyalar 2. el araç satışındaki yatay seyrin en önemli nedenlerinden birisi oldu.

Bununla birlikte, sıfır km araçlardaki döviz kuru artışına bağlı fiyat artışı, 2. el otomobil fiyatlarının da yükselmesine neden oldu. Araç fiyatlarındaki yükselişle, tüketiciler 10 yaşa kadar ve 300.000 km altındaki daha düşük fiyatlı 2. el araçlara yöneldi. Bu segment araçların kurumsal ilanlarında Ocak ayına göre yüzde 3 artış gözlendi.

SmartIQ 2. el araç pazar verilerine göre B, C ve D segmentlerindeki satış süreleri ocak ayına göre ortalama yüzde 6 arttı.

B segmentinde 55 günden 60 güne, C segmentinde 58 günden 61 güne, D segmentinde ise 72 günden 75 güne yükseldi. E segmentinde ise satış süresi 96 günden 92 güne düştü.

1-15 yaş aralığında ve 350 bin km'ye kadar olan araçları kapsayan pazar analizine göre, şubat ayında 2. el motorlu araç satıcılarında satışa sunulan araç sayısında bir önceki aya kıyasla yüzde 3 arttı.

Şubat ayında, Türkiye'deki 2. el araç pazarında B, C, D ve E segmentlerinde değer artışları kaydedildi.

Değer artışları, hem Türk Lirası hem de Euro bazında gözlemlendi. En yüksek fiyat artışı hem Türk Lirası hem de Euro cinsinden E segmentinde yaşandı.