Prof. Dr. Şeyma Özkara-Aydınoğlu, akademik dünyada önemli bir yere sahip olan başarılı bir isimdir. İstanbul Galata Üniversitesi Rektörü olarak görev yapan Aydınoğlu, uzun yıllar boyunca kimya mühendisliği alanında önemli çalışmalara imza atmıştır. Eğitim hayatına Boğaziçi Üniversitesi'nde başlayan ve akademik kariyerine burada adım atan Aydınoğlu'nun yaşamı ve başarıları, merak konusu olmuştur.

Şeyma Aydınoğlu Kimdir?

İstanbul Galata Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Şeyma Özkara-Aydınoğlu, eğitim hayatına Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde başladı ve 2000 yılında mezun oldu. Aynı bölümde yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamlayarak akademik kariyerine başladı.

2001-2008 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra 2010-2011 yılları arasında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü'nde uzman araştırmacı olarak görev aldı. İstanbul Beykent Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptığı dönemde çeşitli projelerde yer aldı ve SCI endeksli etki değeri yüksek dergilerde birçok bilimsel çalışma yayımladı.

Prof. Dr. Şeyma Özkara-Aydınoğlu, akademik ve bilimsel çalışmalarının yanı sıra çeşitli idari görevlerde de bulundu. Bölüm başkanlığı, dekan yardımcılığı, dekanlık ve rektör yardımcılığı gibi görevlerde bulunmuş ve üniversite yönetiminde aktif rol almıştır. Ayrıca, TÜBİTAK ve Avrupa Birliği projelerinde hakem olarak da görev yapmıştır.

Prof. Dr. Şeyma Özkara-Aydınoğlu evlidir ve bir çocuk annesidir. Hem akademik kariyerindeki başarılarıyla hem de aile hayatındaki dengesiyle dikkat çekmektedir.

Editör: Haber Merkezi