Türkiye’de son dönemde dövizdeki artış ve pasaport, yurt dışı çıkış harcı ve uçak bileti fiyatlarının artması yurt dışına çıkışları da etkiliyor. Öte yandan büyük bir kesim ise Türkiye’de artan hayat pahalılığı sonrasında yurt dışı tatilini daha uygun bulmaya başladı.

Yurt dışına çıkış işlemleri için pasaport başvurusunda bulunan kişiler ise e – Devlet sistemi üzerinden süreci kontrol ettiklerinde ‘’başvurunuz basım öncesi kontrol aşamasındadır’’ ibaresi ile karşılaşıyor.

BASIM ÖNCESİ KONTROL AŞAMASINDADIR NE DEMEK?

Yurt dışı çıkış işlemleri için temel gerekliliklerden olan pasaport başvurusunda süreç kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından e – Devlet sisteminden kontrol edildiğinde ise birçok kişi ‘’başvurunuz basım öncesi kontrol aşamasındadır’’ ibaresi ile karşılaşıyor.

Pasaport teslimat sürelerinde de son dönemde sürecin uzaması dikkat çekiyordu. e – Devlet üzerinden kontrol edildiğinde bu uyarı ile karşılaşan kişilerin başvurularının onaylandığı ancak pasaportun basım aşamasında olduğu ifade edilmektedir. Yoğunluk durumuna göre bu basım aşamasının birkaç ay sürebilmesi de mümkündür. Genelde birkaç hafta içinde süreç tamamlanmaktadır.

PASAPORT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Pasaport başvurusunda bulunmak isteyenlerin öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden online veya 199 nolu telefon numarası ile pasaport randevusu oluşturmaları gerekiyor. Ardından belirlenen gün ve saatte istenen evrak ile ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvuru yapılmalıdır.

Pasaport başvurusunda istenen belgeler ise şöyle:

  • T.C. kimlik kartı,
  • Son 6 ay içinde çekilen 2 adet biyometrik fotoğraf,
  • Harç bedeli e pasaport defter ücretlerinin ödendiğini gösteren dekont vb.

2023 PASAPORT HARÇ VE DEFTER BEDELİ NE KADAR?

2023 yılında pasaport harç ve defter bedelinde de artışa gidildi. Bu kapsamda 6 aylık pasaport harç ücreti 1.034,55 TL, defter ücreti ise 501 TL olarak belirlendi. Toplamda ise 1.535,55 TL ödenmesi gerekiyor. 1 yıllık pasaportta ise toplam ücret 2.013,45 TL oldu.