Son dönemlerde tereyağının yüzde 99 oranında süt yağı içeren kısmı olarak bilinen Ghee yağı yeniden popüler hale gelmeye başladı. Aynı zamanda halk arasında sade yağ olarak da bilinen Ghee yağı, tereyağının içinde doğal olarak bulunan süt proteini kazein ve süt şekeri laktozdan arındırılmış halidir. Bu nedenle “arındırılmış tereyağı” olarak da bilinen Ghee yağı, ilk olarak Hindistan’da ortaya çıkmıştır.

İlk kez Hindistan’da ortaya çıkan ve Hintlilerin bir dönem kutsal olarak kabul ederek dini ritüellerinde kullandığı Ghee yağı, bizim topraklarımızda da Osmanlı döneminde yaygın hale gelmiştir. Yapımı oldukça kolay olan Ghee yağı, 1 kilogram tereyağında 900 gram kadar bulunuyor. İçeriğinde A, D, E ve K2 vitaminlerini aynı anda barındıran Ghee yağının insan sağlığına birçok faydası da bulunuyor. İşte detaylar…

BAĞIRSAK DUVARINI KORUR

Tereyağına göre daha uzun süre bozulmadan kalan Ghee yağı, içerisinde yararlı asitleri, A, D, E ve K2 vitaminlerini zengin şekilde barındırıyor. Doğal ve güçlü bir enerji kaynağı olan Ghee yağı, başta sporcular olmak üzere, gün içerisinde beden gücüne dayalı çalışarak enerjiye ihtiyaç duyan kişiler tarafından tüketilebilir. Sade yağ olarak da bilinen bu yağ, bağırsak duvarını koruyan bir özelliğe sahip.

MUTLULUK SEVİYESİNİ ARTIRIR

Ghee yağı içerisinde bulunan bütirik asit sayesinde bu yağ, bağırsak duvarlarını korur ve böylece bağırsak sağlığına katkı sağlar. Ayrıca mide asidi salgı miktarını da dengeleyerek sindirimi düzenleyen Ghee yağı, birçok antioksidan içerir. Kalp hastalıkları ve birçok kanser türüne karşı koruyucu etkiye sahip olan Ghee yağı, vücutta serbest radikal oluşumunu da engeller.

Yaşlanma belirtilerini azaltan Ghee yağı, aynı zamanda ruhsal çöküntü ve depresyona da iyi gelir. Ghee yağı, vücudun mutluluk seviyesini artırır.