İlk kez okula başlayacak olan minikler için okul zili 4 Eylül Pazartesi sabahı çaldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanan çalışma takvimine göre ise 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı, 11 Eylül Pazartesi itibariyle başlayacak. MEB, bu eğitim öğretim yılı itibariyle, “dijital bağımlılığın” önüne geçmek için okullarda cep telefonu kısıtlaması uygulamasını devreye alacak. Uzmanlar, telefon kısıtlaması uygulamasını destekliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarında yeni eğitim öğretim yılı ders zili 11 Eylül Pazartesi günü çalacak. Diğer yandan okulla ilk kez tanışacak olan veya yeni bir kademeye geçecek olan okul öncesi, ilkokul birinci sınıf ve lise bir öğrencileri ise “uyum programı” kapsamında bugün itibariyle sınıflardaki yerlerini aldı. Yeni eğitim öğretim yılında, geçmiş yıllarda da uygulandığı gibi yeniden telefon kısıtlaması uygulamasının devreye alınacağı belirtildi. Dijital bağımlılığın önüne geçmek için adımlar atılıyor. İşte detaylar…

ÖĞRENCİLER DİJİTAL EKRANLARDAN UZAKLAŞTIRILACAK

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin imzasıyla 21 Ağustos tarihinde illere gönderilen genelgede, cep telefonu kullanımı ile ilgili madde de yer aldı. Birçok ülkede, okullarda kullanımı yasak olan maddede, öğrencilerin okul içinde ve sınıflarda derslerini aksatacak şekilde telefon kullanmaları ve bu tür cihazların sınıfa girmemesi konusunda önlemler alınacak.

Bunun yanı sıra obezite ve dijital bağımlılığa karşı da tedbir amacıyla öğrencilerin doğal ortamlarda uyum içerisinde oynayarak sosyal yönlerinin gelişmesine olanak sağlanacak. MEB, öğrencileri dijital ekranlardan uzaklaştırmayı hedefliyor.

O ÜLKELERDE YASAK

UNESCO, okullarda akıllı telefon kullanımının yasaklanması için küresel çağrıda bulunmuştu. Cep telefonu kullanımının, düşük eğitim performansı ile ilişkili olduğuna da dikkat çekilmişti. Şu anda Fransa, Çin, Rusya ve Suudi Arabistan’da okullarda cep telefonu kullanımı yasak. Diğer yandan ABD ve İspanya’da iste bölgesel olarak yasak var. Finlandiya ve İngiltere’de ise yasak konusu gündemde.

Kaynak: haber merkezi