İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 11 Eylül tarihinde yeni eğitim ve öğretim dönemine başladı. Bu sene eğitimde verimliliği ve kaliteyi artırabilmek amacı ile yönetmelikte çeşitli değişikliklere giden Milli Eğitim Bakanlığı, yeni uygulamaları arka arkaya sıraladı. Ortaokullar ve liseler için ‘ortak sınav’ uygulamasını başlatan bakanlık ayrıca bir süre önce yürürlükten kalkmış olan sınıf tekrarı uygulamasının yeniden hayata geçirilmesine karar verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeler birçok kişi tarafından ilgi ile takip edilirken Uşak ve milyonlarca öğrenciyi, öğretmeni ve veliyi yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ara tatiller ile ilgili bir düzenlemenin söz konusu olabileceğini bildirdi.

“ARA TATİLLER KALDIRILMAYACAK”

AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde basın mensupları ile bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Birkaç gündür ara tatillerin kaldırılacağını yönelik ortaya atılan iddialar ile ilgili konuşan Bakan Tekin, iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti. Bakan Tekin, söz konusu iddialar ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Velilerden, öğrencilerden, öğretmenlerden öyle bir talep gelir ise bakarız. Bu yılkini gördükten sonra değerlendirme yaparız.”

“BÖLGESEL OLARAK UYGULANABİLİR”

Son düzenlemeler ile birlikte her okulda bir tane olmak üzere İzleme Değerlendirme Daire Başkanlığı olduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yapılan tüm düzenlemelerin ve hayat geçirilen tüm uygulamaların o daire başkanlıkları tarafından izlendiğini belirtti. 2023- 2024 eğitim öğretim dönemi ara tatilinin ardından bir rapor oluşturulacağını belirten Bakan Tekin, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bakarız, öğrenciler, veliler, öğretmenler mutlu ise biz de devam edeceğiz. Eleştiri, eğitim süreci ile ilgili bir problem var ise ona göre çözüm alınabilir. Benim kişisel kanaatim Türkiye çapında değil de bölgesel olarak uygulanabilir. Şu an için bizim gündemimizde bu ara tatiller ile ilgili herhangi bir şey yok.”

Kaynak: Öyküm Yavuz