Türkiye’de geçtiğimiz Temmuz ayında asgari ücrete, memur ve emekli maaşlarına zamlar yansıtıldı. Normal şartlar altında asgari ücrete Aralık ayında, bir sonraki yılı kapsayacak şekilde, yılda bir kez zam uygulanıyor. Ancak yüksek enflasyon nedeniyle 2 yıldır Türkiye’de asgari ücrete Temmuz ayında ara zam da uygulanıyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında da asgari ücrete %34 oranda zam uygulanmıştı. Peki Ocak 2024’te asgari ücret zammı ne kadar olacak?

Asgari ücret, yalnızca asgari ücretli çalışanları değil, tüm yurttaşları ilgilendiren bir konu. Milyonlarca çalışanı ve ailelerini doğrudan etkileyen asgari ücret zamları, her yıl Aralık ayında belirlenir. Enflasyon, refah payı, işsizlik, vergi ve diğer ekonomik göstergelerin dikkate alınarak hesaplandığı asgari ücrete, Temmuz ayında gelen %34’lük ara zammın ardından Ocak 2024’te bir zam daha gelmesi bekleniyor. Peki 2024 yılında asgari ücret ne kadar olacak, ne kadar zam gelecek? İşte detaylar…

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİR?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, her yıl gerçekleştirdiği toplantılar sonrası asgari ücret zammını belirler. İşçi, işveren ve hükümet kanadından gelen temsilcilerle birlikte 15 kişiden oluşan heyetin başkanlığını da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapar. Aralık ayında 4 kez toplanan komisyon, oy çokluğu ile asgari ücret seviyesini belirler. Asgari ücretin belirlenmesindeki en önemli etken enflasyon seviyesidir.

Asgari ücretin, insan onuruna yakışır bir seviyede belirlenmesi gerekir ve bu nedenle de enflasyonun üzerine asgari ücret zammında bir de refah payı eklenmesi gerekir. Bu noktada Ekonomist Muhammet Bayram, asgari ücret zammına ilişkin masadaki en güçlü tahmini açıkladı.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Bayram açıklamasında, “Yıl sonu asgari ücret beklentimiz şu an Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, memurlara yüzde 50 artış olacağını söyledi. Yıl sonu itibariyle yüzde 40-45 arası bir 6 aylık enflasyon bekleniyor. Ben en az yüzde 40’lar seviyesinde artış olacağını, asgari ücretin net 15 bin liradan başlayacağını tahmin ediyorum” dedi.

Kaynak: UŞAK OLAY