Deprem Uzmanı Prof. Naci Görür'ün Gözyaşları Arasındaki Çağrı: "Türkiye'de Deprem Tehlikesi Altındaki 18 İl"

Görür'den Yüksek Riskli İller İçin 7 ve Üzeri Deprem Uyarısı

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir YouTube yayınında Türkiye'nin fay hattına dikkat çekerek, 18 ili tek tek sıralayarak önemli uyarılarda bulundu. Görür, yaşadığı duygusal anılar arasında gözyaşlarına hâkim olamadı.

Fay Hattı Üzerindeki İllerin Kaderi: Maraş, Hatay Gibi…

Görür, Kafa TV'de yaptığı açıklamada, fay hattı üzerinde yer alan illerin kaderinin, özellikle Maraş ve Hatay gibi felaketlere maruz kalma ihtimali olduğunu dile getirdi. İller arasında Eskişehir, Denizli, Muğla, Erzincan, Kayseri, Tokat, Kahramanmaraş, Hatay, Kocaeli, Osmaniye, Bingöl, Konya, Erzurum, Aydın, Balıkesir, Burdur, Manisa, Hakkâri gibi yerler bulunuyor.

Görür'den 7 ve Üzeri Deprem Uyarısı

Görür, açıklamalarında bu illerdeki fay hatlarının güçlü olduğunu belirterek, her kentte 7 ve üzeri deprem oluşturmaya yeterli kapasite bulunduğunu ifade etti. 18 ili kastederek, "Orada deprem olursa zarar ve kayıp anormal derecede fazla olur" uyarısını yineledi.

Görür'ün Gözyaşları Arasında Anlattığı Deprem Anısı

Deprem gecesi yaşadığı bir olayı paylaşırken duygusal anlar yaşayan Görür, Adana'da uyarılarına rağmen dinlemeyenlerin yaşadığı dramatik olayları anlattı. Gözyaşları içinde yaşadığı anıda, deprem anında kendisine ulaşan bir kişinin çığlığı, uyarıların ciddiyetini bir kez daha vurguladı. Görür, "Hocam bizi kurtar" diyen bir kadın ve kız çocuğuyla karşılaşması sonucu yaşadığı duygusal çıkmazı anlattı.

UŞAK'TA DEPREM RİSKİ VAR MI?

Coğrafi olarak Ege Bölgesi iç kesimlerinde yer alan Uşak'ta deprem olma riski elbette var. Profesör Naci Görür'ün saydığı iller arasında Uşak'ın yer almaması bir nebze yüreklere su serpsede, Jeopolitik olarak çevre illerin ortasında kalıyor oluşu, diğer illerde yüksek seviyede gerçekleşebilecek depremlerin sarsıntısından nasibini alması anlamını taşıyor ve dikkat edilmesi gerekiyor.

Kaynak: Öyküm Yavuz