Uşak ilinin doğal güzellikleri arasında yer alan Murat Dağı, son dönemlerde gündemden düşmemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde altın arama çalışmaları ile adından söz ettiren Murat Dağı sebebi ile birtakım tartışmalar yaşanırken sonrasında da Uşaklıların içme suyu ile ilgili problemler yaşayabilecekleri iddiaları ortaya atılmaya başlandı.

Bir süre önce altın arama çalışmalarına konu olan Murat Dağı bazı tartışmalara sebep olmuş ve yerel gündeme bomba gibi düşmüştü. Ardından ise şehrin içme suyu kaynağı olan dağ ile ilgili birtakım problemlerin yaşanabileceği iddiası ortaya atılmıştı. Uşak halkını tedirgin eden bu gelişmelerin ardından yüzleri güldüren bir açıklama geldi. Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak bölge halkına seslendi.

ZİYARET GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Uşak ilinin içme suyu kaynağı olan Murat Dağı son günlerde gündemden düşmezken yetkililerden önemli açıklamalar geldi. Uşak halkının içme suyu ile ilgili gönüllerini ferah tutması gerektiğini ifade eden Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak aralarında; AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay, AK Parti Kütahya Milletvekilleri İsmail Çağlar Bayırcı, Adil Biçer, Mehmet Demir ve AK Parti Gediz İlçe Başkanı Osman Yılmaz’dan oluşan Kütahya AK Parti heyeti, Çevre Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürü Cihan Tatar’ı ziyaret etti. Görüşmede Murat Dağı’nda açılması planlanan altın madeni ve olası riskleri üzerine konuşuldu.

“ENDİŞELERİ OLMASIN”

Murat Dağı’na açılması planlanan altın madeninin içme suyuna zarar vereceğine yönelik tartışmalar sürerken beklenen açıklama Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak’tan geldi. Gerekli bilgilerin ve olası risklerin Genel Müdür Tatar’a iletilmiş olduğunu ifade eden Akçadurak, sözlerine şu şekilde devam etti: “Vatandaşlarımızın altın madeni ile ilgili herhangi bir endişeleri olmasın. Bu konuda tüm itirazlar yapılmış olup il başkanımız, milletvekillerimiz ve ilçe başkanımız ile konunun takipçisi olmayı sürdüreceğiz.”

Karaağaç mevkii Murat Dağı’nda Yıldız Altın- Gümüş Madeni Kapasite Artırımı ve Kırma Eleme Tesisi projesinin hayata geçirilmek istendiğini belirten Akçdurak, “ÇED Raporu ile olumsuz görüşümüzü ilettik” ifadelerini kullandı.